Kapat

Ölüm Riski Yüksek Olan Zehirli Gıdalar

Anasayfa
Kadın&Yaşam Ölüm Riski Yüksek Olan Zehirli Gıdalar
zehirli gıdalar

Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor musunuz? Büyük ihtimalle sizin için kötü olan ve herkes tarafından zararlı görülen bir kaç besinden kaçarak sağlıklı beslendiğinizi sanıyorsunuz. Bazı yiyeceklerin sizi öldürme ihtimalinin olduğuna şaşıracaksınız ama dünyaca bilim adamları bunları doğrulamaktadır. Tabii ki şimdi listeleyeceğimiz bu yiyecekler aslında günlük hayatta severek yediğimiz harika şeyler. Bazılarının sapları çok tehlikeli bazılarının ise tohumları. Onlar bu şekilde zehirli gıdalar listemize girdi. İşte sizi ölümle burun buruna getirme ihtimali olan tehlikeli yiyecekler.

10 Erik

zehirli yiyecekler

Erik, çoğu kişinin en sevdiği meyveler arasında birinci sırada gelir. Ancak uzmanlar biraz tehlikeli olduğunu söylüyor. Tehlike derken ölümle sonuçlanabilecek bir tehlike. Bunu ilk duyduğumda bende çok şaşırmıştım. Erik nasıl bir insanı öldürebilir ki arkadaş? Daha önce ölüm sebebi erik olan hiç kimse görmediğinize adım gibi eminim. 🙂 Ancak bilim adamları eriğin içinde siyanojenik bileşenler olduğunu ve eriğin o kadar da masum bir meyve olmadığını savunuyor. Bu durum da eriği zehirli gıdalar listemizde yer almasını sağlıyor.

9 Pastörize edilmemiş bal

zehirli yiyecekler

Marketlerden alınan balların her türlüsü pastörize edilmiştir. Bu konuda korkmanıza gerek yok çünkü pastörize edilmeyen balların marketlerde satılması yasaktır. Pastörize işlemi gıdanın yüksek derecelerde ısıtılıp sonrasında soğutulması işlemidir. Bu şekilde mikroplardan arındırılmış olur. Pastörize edilmemiş ballar üzerinizde halsizlik, baş dönmesi ve kusma gibi etkiler yaratabilir. Hatta bebekler için ölümcül bile olabilmektedir. Bu yüzden bu tür ballar da zehirli gıdalar arasında yer alır.

8 Yer Fıstığı

zehirli yiyecekler

Yer fıstığı en yaygın alerjilerden biri olan anafilaksiye neden olabilir. Tipik semptomlar, solunum yolunun daralması ve solunumun zorluğudur. Tedavi edilmediğinde, ölümcül olabilir. Zehirli gıdalar arasında fıstık da bulunuyor.

7 Kirazlar

zehirli yiyecekler

Kirazlar da en sevdiğimiz meyvelerden biridir. Yazları yemeye doyamadığımız bu meyvenin tohumları aslında bir nevi zehirdir. Tohumlar içerisinde hidrojen siyanür içerir.

6Kayısı

zehirli yiyecekler

Kayısının kendisi harika olsa da çekirdeği yutulduğu zaman içerisinde sizin için zararlı olabilecek zehir içerir. Ancak çekirdeği kurutulup sonrasında kırılıp yendiğinde herhangi bir sorun yoktur ve oldukça lezzetlidir.

5 Domates

zehirli yiyecekler

Domates mi? Evet yanlış okumadınız domates. Sofralarımızdan yaz kış eksik olmayan domates. O zaman sizi rahatlatmak açısından söyleyelim, domatesin kendisinde herhangi zararlı bir şey yoktur. Zararlı olan yerleri yaprakları ve saplarıdır. Vücudunuzun mikroplara karşı savunmasız olduğu bir zamanda domates yaprağı ya da sapı yerseniz bu sizin için ciddi sorunlara neden olabilir. Çünkü içerisinde bir zehir olan glikoalkolid bulunmaktadır. Yani zehirli gıdalar listemizde domates ilk sıralarda gelmektedir.

4 Elma Tohumları

zehirli yiyecekler

Elmalar çok sağlıklı meyveler iken tohumları amigladin ve siyanür içermektedir. Elbette vücut bu tohumlardan az miktarda yendiğinde sorunsuz bir şekilde bunu işleyebilir. Fakat teorik olarak, büyük miktarda elma tohumunun alınması sorunlara neden olabilir.

3 Mantarlar

zehirli yiyecekler

Mantar zehirlenmeleri en çok karşılaştığımız gıda zehirlenmelerinden biridir. Bazı mantarlar mükemmel lezzetli iken bazıları da sizi kısa sürede öldürebilecek ya da hastanelik edebilecek türdendir. Bu yüzden doğada gördüğünüz her mantara dokunmayın ve yemeyin. Ölüm oranı çok yüksek olan bir gıdadır ve zehirli gıdalar listemizdeki en tehlikeli yiyiecektir.

2 Şeftaliler

zehirli yiyecekler

Kayısılara benzer şekilde, şeftaliler de zehirli çekirdeklere sahiptir. Neyse ki çekirdekleri yenilmeyecek kadar büyük olmaktadır.

1 Pişmemiş yumurta

zehirli yiyecekler

Yumurta günlük hayatta şüphesiz en çok tükettiğimiz gıdaların başında gelir. Yumurta zehirlenmeleri de mantar zehirlenmeleri gibi oldukça tehlikelidir. Bozuk yumurtalar ve pişmemiş yumurtalar yemek ölümle sonuçlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: