Kapat

Youtube Videolarında Telif Hakkı Sorunu

Anasayfa
Teknoloji Youtube Videolarında Telif Hakkı Sorunu

Youtube üzerinden video paylaşımı artık önüne geçilemez bir hal aldı. Bununla birlikte Facebook üzerinden yapılan canlı yayınlarda yerini Youtube’a bırakmış durumda. Bunun en önemli sebebi ise Youtube üzerinden yapılan yayınların çok daha fazla seçeneğe sahip olması. Bu şekilde ayarlar, yayın yapan kişi tarafından esnetilebiliyor. Youtube üzerinde bu kadar paylaşımın yapılması beraberinde Youtube videolarında telif hakkı sorunu da doğurmakta.

Youtube üzerine video yükleyen kullanıcılar zaman zaman telif hakkı sorunu ile karşılaşıyorlar. Youtube videolarında telif hakkı sorunu Youtube’un zamanında üzerinde durduğu konulardan bir tanesi. Youtube’a video yükleyen kişiler videolarında kullandıkları sesler, şarkılar ve görüntüler sebebiyle zaman zaman telif hakkı ihlali yapabiliyorlar. Bu gibi durumlarda ise çeşitli yaptırımlar mevcut.

Youtube videolarında telif hakkı ihlal edildiği zaman videoyu yükleyen kişi bir uyarı maili alıyor. Bu mailde içeriğin durumuna göre Youtube’un almış olduğu önlemler mevcut. Youtube eğer videoda kullanılan şarkı ya da seslerin telif hakkında uygun olmadığını düşünüyorsa videodaki sesleri tamamen kapatabiliyor ya da bunun yerine kendi seçtiği ve telif hakkı sorunu yaratmayacak bir şarkı yerleştiriyor. İkinci olarak da bu şarkıyı sizin seçmenize olanak sağlıyor. Eğer videonun içinde telif haklarına aykırı görüntüler varsa bu video direkt olarak yayından da kaldırılabilir.

 

Sanatçılar Korunuyor

Youtube videolarında telif hakkı zaman zaman sadece bir uyarı şeklinde de kullanıcının karşısına çıkabiliyor. Eğer bir müzik grubunuz var ve ünlü bir gruba ait şarkıyı kaydedip Youtube üzerinden yayınlarsanız ve bu paylaşımınızdan bir reklam geliri elde ediyorsanız, şarkının gerçek sahibi olan grup da bu gelirlerden kendi payına düşeni alacaktır. Bu Youtube’un, eser sahiplerinin de haklarını korumak için geliştirdiği bir yöntem. Bu sayede hem videoyu yayınlayan hem de kendi şarkısı kullanılan grup da kazanmış oluyor.

Yayınlayacağınız Youtube videolarında telif hakkı sorunu oluşmaması için videolarınızın içerisinde kullanacağınız materyallere de oldukça önem göstermek gerekiyor. Bir filmden bölümler ya da bir şarkıdan kısa da olsa parçalar alıp kendi videolarınızda kullanırsanız bu durum sorun oluşturabilir. Pek çok kez kendi şarkılarını ya da kendi çektiği görüntüleri kullanan insanların videoları dahi Youtube algoritmasının yanlış çalışmasından dolayı telif hakkı sorunu ile karşı karşıya kalmışlardır. Böyle durumlarda Youtube yetkilileri ile temasa geçerek gerekli açıklamayı yapmak gerekmekte. Eğer size ait olduğu halde telif hakkı ile ilgili problemler yaşarsanız, Youtube bu video ile ilgili sizden ek bilgiler ya da elinizde belge varsa bu belgeleri isteyebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: