Kapat

Youtube Üzerinden Para Kazananlara Darbe

Anasayfa
Gündem Youtube Üzerinden Para Kazananlara Darbe

Youtube üzerinde kanal sahibi olanların pek çoğu bu sabah öğrendikleri bir haberle şoke oldular. Youtube tarafından yapılan açıklamada Youtube üzerinden para kazanma şartları değişti ifadesi kullanılıyordu. Bunun anlamı bir bakıma pek çok yeni Youtuber adayının para kazanmaya başlamadan bu işten vazgeçmesi anlamına geliyor.

Youtube üzerinden para kazanma şartları bu sayede bir yıl dolmadan ikinci defa değişmiş oldu. Hatırlanacağı üzere 2017 yılının Nisan ayında Youtube üzerinde para kazanmak için kanal sahiplerinin videolarının izlenme sayısının toplamda minimum 10 bin adet olması kuralı getirilmişti. Bu durum kanal sahiplerinin heveslerini kırmadı tam tersine insanlar çok daha fazla video çekmeye başladılar ve bu sayede videolarının izlenme sayılarını arttırdılar. Ancak bugün yapılan açıklama, Youtube üzerinden para kazanmayı gerçekten zorlaştıracak gibi görünüyor.

Bu açıklamaya göre Youtube üzerinde 1000 aboneye ulaşmamış ve 4000 saat izlenmesi olmayan kanallar Youtube üzerinden para kazanamayacaklar. Peki, geçen yıl 10 bin adet izlenme alt limiti koyan Youtube neden bunu 4000 saat izlenme olarak revize etti. Aslında bunun cevabı çok basit. Bilindiği gibi Youtube için belirli bir ücret karşılığında izlenme adedi satın almak mümkün. Yani para ödeyip izlenme satın alıyorsunuz ve bu sayede videolarınızın izlenme sayısı artıyor. İşte bu yeni değişiklikle bunun önüne geçilmesi hedefleniyor. Artık kimse izlenme satın alarak videolarının izlenme sayısını arttıramayacak. Arttırsalar dahi bunun pek bir getirisini göremeyecekler.

Değişen Youtube para kazanma şartları 20 Şubat 2018’den itibaren yürürlüğe girecek. Bu tarihe kadar belirlenen alt limitlere ulaşamayanlar para kazanmayacaklar.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: