Kapat

Yeni İnsanlar ile Tanışmanın Kolay Yolu

Anasayfa
Kadın&Yaşam Yeni İnsanlar ile Tanışmanın Kolay Yolu

Yeni kişilerle tanışmak gerekir bazen.. Yeni İnsanlar ile Tanışmanın Kolay Yolu

Bir çok insan için yeni insanlarla tanışmak büyük bir korku kaynağı. Yeterince ilgi çekici olmadığını düşündüğünden dolayı diğer insanların çabucak senden sıkılacağını düşünüyorsun ya da reddedilmekten korkuyorsun ya da insanların yanında konuşacak bir şey bulamayacağını düşünüyorsun. Çoğu erkek ya da kadının kendi aralarında büyük hadron çarpıştırıcısını veya parçacık fiziğini konuşmadığını var sayarsak bu korkuların bir çoğu yersiz. Peki yeni insanlarla nasıl tanışacağız?

Öncelikle Oturduğun Yerden Kalk!

Öyle evde tek başına otururken yeni insanlarla tanışman mümkün değil, sahaya inmen lazım. Her zaman olduğu gibi küçük adımlarla başlıyoruz ve sahadaki ilk görevin etraftaki insanlarla selamlaşmak. Peki bunu nasıl yapacağız? Etrafındaki az tanıdığın insanları düşün bakalım. Kimler var? Apartmandaki komşular, her zaman gittiğin bakkal, market, berber ya da tanıdığın başka esnaflar varsa bunlara selam vererek başlıyorsun. Sonra tanımadığın insanlara geçiyorsun. Onlar kimler mesela bir parkta oturan yaşlı bir teyze, yaşlı bir amca, otobüs durağında sıra bekleyen insanlar ya da ilk defa gittiğin bir berber, ilk defa gittiğin market, bakkal. Buradaki insanlara selam vererek başlıyorsun. Her zaman kolay olması açısından biraz daha tanıdıklarla başlayıp tanımadıklarına doğru gidebilirsin. İnsanlar sandığından daha rahat. Sen biriyle konuşma girişiminde bulunacakken karşı taraf seni yargılamak için beklemiyor. Tam tersini düşün. Başka biri seninle tanışmak istiyor, seni merak ediyor, seni tanışmaya değer görüyor. Nasıl hissettirirdi bu sana? Evet sende başka bir insanla tanışma girişiminde bulunduğun zaman karşı taraf senin hissettiğin gibi hissedecek. Rahat ol yani.

Konuşacak Konuyu Sorun Etme, İlla ki Bulunur Bir Şeyler!

Gelelim yeni bir insanla tanıştığın zaman konuşacak konu bulma sıkıntına. Şimdi yeni bir insanla tanıştığın zaman bütün spot ışıkları senin üzerindeymiş gibi hissedersin. Sahnede tek başınasın ve konuşacak konu bulmaktan çok korkuyorsun. Aslında konuşacak konularının olmamasından değil, korkundan dolayı bu konulara ulaşamıyor zihnin. Şimdi bu spot ışıkları senin üzerinde ya neden senin üzerinde duruyor? Bu spot ışıklarını karşımızdaki insanın üzerine çevirelim ve ona soralım ilk başta diyelim ki ne yapıyorsun? Hayatın nasıl gidiyor? Neler yapıyorsun? Onun hayatı ile ilgili sorular soralım ona. Böyle bir soru sorduğumuz zaman karşı tarafa genelde onun hayatını, yaptıklarını merak ettiğimiz için karşı taraf kendini çok iyi hissedecektir ve bunlar sana yol, su, elektrik olarak geri dönecektir. Şimdi o ilk baskıyı, korkuyu atlattıktan sonra çok rahatlayacaksın. Hani en başta dedim ya aslında konuşacak konun çok fazla fakat bulamamaktan korktuğun için konuşamıyordun. O korku geçtiği zaman susmak bilmeyeceksin.

Yeni İnsanlarla Tanışmak

Hadi Çevremize Bir Bakınalım

Şimdi eski defterleri, telefon rehberini karıştırma vakti. Şöyle bakacaksın eskiden muhabbetin olan, diyaloğun olan kimler var. Onları bir düşüneceğiz bakalım kimlerle bir etkinlik, buluşma ayarlayabiliriz. Gurur yapmayı bir kenara bırak. Hep diyordun ya hani aslında kendine, ilk önce onlar arasın, ilk önce onlar teklif etsinler öyle gideriz. Bekledin ve aramadılar, ne yapacağız? Gurur yapıp kendi köşemizde yalnız başımıza mı kalacağız? Kesinlikle hayır. O insanlardan daha samimi olduğumuz insanları ilk biz arayacağız. Hepsi gelmeyebilir, ret de edebilirler. Ama bir iki kişi bile olsa o ortamı tekrar yakalayabilmek, o insanlarla tekrar görüşebilmek bize müthiş bir prova olacak.

Hani Türk filmlerinde Türk dizilerinde olur ya, insanlar olduğundan daha fazla göstermeye çalışır kendisini. Ferrarimi iki sokak arkaya çektim trafik vardı da ondan dolayı buraya çekemedim ya da fabrikadaki işleri kendi haline bıraktım, bensiz de yürütemiyor arkadaşlar ama ne yapalım sen daha önemlisin gibi. Şimdi bunlar tabi abartı ama bazen sende buluştuğun insanlarla hata yapma korkundan dolayı sanki hata yapacaksın, fire vereceksin diye kasılır da kasılırsın. Bundan dolayı biraz soğuk ve mesafeli görünürsün. Arkadaşım bunu yapma sakın. Olduğun gibi ol, insanlar seni hatanla günahınla sevsinler. Şaka bir yana aslında daha samimi olan insanlar diğer insanlar tarafından çekici bulunuyor. Bilmiyorsan bilmiyorum de.

Yeni insanlarla tanışmak için başlangıç yapacağın bir ortamın, var olan bir çevren yoksa sakın üzülme, senin içinde yapılacak şeyler var. Etrafında gidebileceğin, gönüllülük yapabileceğin dernekleri araştırmalısın. Böyle derneklerde hem gerçekten çok güzel işler yaparsın hem de yeni insanlarla tanışırsın. Ayrıca gidebileceğin kurslara, bu bir dil kursu olabilir, bir beceri kursu olabilir, böyle kursları araştırırsan yeni insanlarla tanışmak için böyle mekanlar sana iyi bir mecra olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: