Kapat

Yaşlanmayı Geciktiren 5 Yöntem

Anasayfa
Bilim&Kültür Yaşlanmayı Geciktiren 5 Yöntem

İnsanlar hatta özellikle kadınlar güzellikleri ve bakımlarına her zaman özen göstermişlerdir. Antik Yunan dönemlerinden beri gençlik iksirleri üzerine çalışılmış, hatta ölümsüzlük iksiri bulmayı bile denemişlerdir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bulgulara göre yaşlanma yavaşlatılabilir ama kesinlikle durdurulamaz. Bilim insanları hala bu konudaki araştırmalarına ediyorlar.

Her sağlık probleminde olduğu gibi ciltteki yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar stres ve yorgunluk etkisiyle daha da artmaktadır. Uyku düzeni, sağlıklı ve düzenli beslenme, spor düzenli olarak yapıldığı sürece hem sağlıklı hem de genç görünüme sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar da yaşlanmayı tetikler. Bunların dışında doğal olarak yaşlanma karşıtı besinler de bulunmaktadır. Yaşlanmayı geciktiren 5 yöntem arasında en çok dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde;

Uyku Düzeni

Gün içinde yorulan vücut fonksiyonlarının düzenli olarak çalışması ve dinlenmesi amacıyla en az 8 saatlik uyku cildi diri ve taze tutar.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Yağ, şeker, tuz vücudun su dengesini bozar ve fazla tüketilmesi halinde hücrelere yeterince hava ve su gitmez. Su cildimizin ve diğer organlarımızın en büyük dostudur.

Düzenli Egzersiz ve Spor

Atalarımızın dediği gibi ‘işleyen demir pas tutmaz’. Tembellikten uzaklaşıp günlük düzenli bir şekilde egzersiz yapmak vücudun hücre yapısını diri tutmaya yetecektir.

Duruş ve Oturuş

Özellikle masa başında çalışanlar için dikkat edilmesi gereken bir durumdadır.

Cinsellik

Düzenli cinsel ilişki genç kalmanın anahtarlarından biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: