Kapat

Yaşlanma Durdurulabilirmi?Bilim Dünyası Bu Keşfi Konuşuyor

Anasayfa
Bilim&Kültür Yaşlanma Durdurulabilirmi?Bilim Dünyası Bu Keşfi Konuşuyor

Yaşlanma Etkileri Fareler Üzerinde Geri Döndürüldü

Bilim adamları yapmış olduğu çalışmalar sonucu fareler üzerinde yaşlanan hücreleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanma sürecini geri döndürdü ve bu durum dünya genelinde büyük bir merak uyandırdı.

İnsanlarda Yaşlanma Sürecinde Hücrelerin Durumu

İnsanlarda yaşlanma süreci başladığında insan DNA’sında hasarlar oluşmaya başlar ve son aşamada bu olay geri dönülmez bir noktaya varır. Meydana gelen bu süreç içerisinde hücreler üç şekilde reaksiyon gösterir. Bunlar hücrelerin ölümü, hücrelerin kanserleşmesi ve hücrelerin yaşlanma evresine girmesi olarak üçe ayrılır yaşlanma sürecinde insan değer arasında yer alan hücreler bu üç reaksiyondan birini gösterir. Yaşlanma dönemi hücrelerin uyku durumudur. Bu dönem boyunca hücreler bölünmez ama buna rağmen yaşamını sürdürmektedir.

Yaşlanmakta olan hücrelerin zararsız oldukları düşünmesine rağmen yapılan yeni çalışmalar sayesinde bu hücrelerin çevreye salgıladığı kimyasallar ve moleküller ile sağlıklı hücreleri de yaşlandırdığı tespit edildi. Hollanda’da Erasmus Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda yaşlanan hücreleri öldüren bir peptid geliştirildi ve bu sayede yaşlı hücreler için ölüm gerçekleştiğinde sağlıklı dokuların bundan zarar görmediği anlaşıldı. Uygulamalardan sonra araştırmacılar fareler üzerinde yapılan bu işlemler ile yaşlılık belirtilerinin tam tersine döndüğünü gördüler. Hollanda Erasmus Üniversitesi tarafından yapılan bu uygulama ile farelerin bazı organlarının fonksiyonlarında düzenlemeler olduğu ve farelerin dökülen tüylerinin tekrar çıkmaya başladığı görülmüştür. Aynı zamanda fareler daha uzun mesafeleri koşmaya da başlamıştır. 10 aylık süreç boyunca haftada 3 kere yapılan peptid uygulaması ile fareler üzerinde herhangi bir yan etki görülmediğini belirten araştırmacılar bundan sonraki aşamada bu uygulamanın insanlar üzerinde denenmesi planladıklarını ifade ettiler.

Bilim dünyasında büyük bir heyecana yol açan ve aynı dalda çalışmaları olan kişiler tarafından dikkatle takip edilen peptit uygulaması insanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturacağı, işe yarayıp yaramayacağı veya işe yarasa bile herhangi bir yan etkisinin olup olmayacağı şu an için bilinmiyor. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu oldukça iyi sonuç veren bu uygulamanın insanlar üzerinde denendiğinde aynı başarılı sonuçlara ulaşılıp ulaşılamayacak şu an için merak konusu. Önümüzdeki yıllardaki çalışmalar ile bu sorununda cevabının bulunacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: