Kapat

Yaşanılabilir Yeni 7 Gezegen Daha Bulundu – Hazırlanın Gidiyoruz!

Anasayfa
Bilim&Kültür Yaşanılabilir Yeni 7 Gezegen Daha Bulundu – Hazırlanın Gidiyoruz!
7 Yeni Gezegen Bulundu

Geçtiğimiz aylarda ana haber bültenlerine magazin kısmından sonra 7 yeni gezegen kısmı popüler oldu. Nasa’nın basın koferansı yaparak açıkladığı bu 7 yeni gezegenin önemi ne peki? Sonuçta 1992 yılından beri 3500’den fazla yeni gezegen keşfetmişiz.

Şimdi önceki yazılarımda özellikle “Dünya Dışı Yaşam Var Mı? (Fermi Paradoksu)” uzaylılar gerçekten var mı konusunda evrenin büyüklüğü ve bu sonsuzluktaki canlı ihtimallerinden bahsetmiştik. Evrenin ne kadar geniş ve sonsuz olduğu konusuna madem deyinmişiz o zaman evrende dünya üzerindeki kum tanelerinden daha fazla yıldız mevcut olduğu cümlesini de hatırlarsınız herhalde. O halde bu sonsuzlukta bu 7 gezegenin ortasında bulunan yıldızın bir özelliği olmalı.

Belçika üretimi bir uzay teleskopunun Trappist 1 adını verdikleri bu yıldız yörüngesinde iki adet yaşam barındırma ihtimali yüksek olan gezegen olduğu keşfedildi. Bu yıldızın en dikkat çekici özelliği ise diğer yıldızlarla karşılaştırdığımızda çok küçük ve çok soğuk oluşuydu. Yalnızca 2500 derece kadar. Aynı zamanda güneşimizin %8’i büyüklüğünde yani Jüpiter boyutlarında. Şimdi Jüpiterden örnek verince insan kafada öyle hemen canlandıramıyor. Şöyle bir benzetme daha yerinde olur. Şimdi Trappist 1’i bir pinpon topuna benzetirsek bizim güneşimiz ise bir basketbol topuyla aynı boyutta olmalı bu benzetme neticesinde.

2 değil Tam 7 Gezegen Varmış!

7 Yeni Gezegen Bulundu

7 Yeni Gezegen Bulundu

Belçikalılar bu küçük uzay teleskobu ile bu keşfi yapınca verilerin hepsini Nasa’ya yolladılar. Nasa’nın ise imkanları daha fazla. Kocaman bir teleskop kullandılar inceleme için. İncelerken fark ettiler ki yıldızın yörüngesinde 2 gezegen değil tam 7 tane dünya benzeri gezegen mevcut. Fark edildi ki bu 7 gezegenin de su barındırma ihtimali çok yüksek ve asıl önemli olan üç tanesi yaşam bölgesi denilen yıldızdan suyun sıvı halde bulunabilecek mesafede bulunması. Yani bu özel üç gezegende su sıvı halde barınabilir. Aynı bizim dünyamızda ki gibi. Üstelik bu gezegenleri hepsi Dünya’ya boyut olarak çok benzer büyüklükte. Aralarında en büyüğü bile Dünyadan %13 daha fazla büyüklükte.

Bu yıldız sisteminin yıldızı küçük olduğu için yörüngeler dar ve gezegenler arasındaki mesafeler çok kısa.Bu özellikte kolonileşmek için çok güzel bir sistem yaratıyor. Gerçekten bu kadar tesadüfün üst üste gelmesi her zaman yapılabilecek bir keşif değil. Bu sistem hem kulağa hem mantığa çok cezbedici geliyor. Öyle ise hadi daha gezegen komşumuz Mars’a gidememişken direk bu sisteme neden yerleşmiyoruz ki? İşte o kısım o kadar kolay değil. Çünkü ortalama 40 ışık yılı uzaklıkta olan bir sistem bu. Yani ışığın bile o mutlak hızıyla 40 senede ulaşabileceği bir uzaklık. Ana haber bültenleri işin gırgırına baksın da bizim için oralar en erken bir kaç yüz yıl sonra yeni teknolojiler sayesinde gidilebilir kılınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: