Kapat

Yaradaki Bakterileri Gösteren Cihaz: MolecuLight İ: X

Anasayfa
Bilim&Kültür Yaradaki Bakterileri Gösteren Cihaz: MolecuLight İ: X

Yaradaki Bakterileri Gösteren El Tipi Cihaz Yapıldı: MolecuLight İ: X

Yaraların enfeksiyon kapma riski olduğu için zararlı bakterilerin gözlem altında tutulması büyük önem taşımaktadır. Açık yaralarda bakteriler görüldüğünde enfeksiyon başka bölgelere yayılmadan önce müdahale etme ve gereken tedavi uygulanarak yarayı iyileştirme imkanı sağlanmaktadır. MolecuLight i:X olarak adlandırılan cihaz ile bakterilerin gerçek zamanlı bir şekilde görüntülenmesi mümkün olduğu için tedavide buna göre ayarlanabilmektedir. Başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları için de oldukça büyük kolaylıklar sağlayan bu cihaz aynı zamanda iyileştirme süreci için hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir.

 Moleculight İ: X Cihazı Nasıl Çalışır?

 Cihaz öncelikli olarak normal ışık altında yaranın fotoğrafını çeker. Bu fotoğrafta bakterilerin gözükmemesine rağmen iyileşme sürecini göstermesi sebebiyle referans niteliği taşımaktadır. Işıkların kapatılmasının ardından yaraya tutulan mor ışık ile parlatma işleminin ardından dokunun sağlıklı olan bölümü cihaz ekranında yeşil bir ışık yaymaktadır. Bakteri oluşması durumunda ekranda kırmızı ışık yayılmaktadır. Hassas bir yapıya sahip olan bu cihaz yaranın dış sınırlarını belirlemekte ve alanını hesaplamaktadır. Böylece referans fotoğraf çekildikten sonra yapılan tedavi ile yaşanan iyileşme süreci net olarak izlenebilmektedir. Bu cihaz ile yaradaki enfeksiyon hızı ve enfeksiyon türü kolay bir şekilde izlenmektedir. İyileşme sürecinde bu cihaz oldukça faydalıdır. Bu cihaz sayesinde yara tedavisi 9 kata kadar daha hızlı olmaktadır. Bu cihaz sayesinde hangi bölgelerin enfekte olduğu bilindiği için bakterilerden analiz yapmak amaçlı svap alma imkanı da mevcuttur.

 

Bütün sahip olduğu bu özellikler sayesinde bu cihaz doktorun tedaviye daha iyi bir şekilde odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Konu ile ilgili olarak Kanada Toronto’da yapılan klinik denemeler sonucu bu uygulamanın standart tedavi ile kıyaslandığında yaklaşık 9 kata kadar daha hızlı bir iyileşme süreci sağladığı rapor edilmiştir. MolecuLight i:X adı verilen bu cihazın kullanılması Kanada ve Avrupa Birliği sınırları içinde onaylanmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri hala bu cihazı onaylanmamıştır. Cihaz ile yapılan tedavide başarının sonuçların elde edilmeye devam edilmesi ile yakın gelecekte cihazın aktif olarak birçok ülkede kullanılması beklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: