Kapat

İnsan Yapay Zekaya Karşı

Anasayfa
Bilim&Kültür İnsan Yapay Zekaya Karşı

İNSAN YAPAY ZEKAYA KARŞI

Dizilere ve filmlere konu olan yapay zeka gerçekten dünyaya hakim olabilir mi? İnsanlığın sonunu getirecek veya insanlığa hükmedebilecek yapay zeka teknolojisi var mı?

Yıllardan beridir Stephen Hawking’in insanlığa öğütlediği ve insanlığın yapay zeka konusunda sınırları aşmaması gerektiği gerçeği günümüzde yeniden akıllarda soru işareti bıraktı. Filmlerde izlediğimiz gibi yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir mi?

Stephan Hawking’e ek olarak çağımızın en başarılı mucitlerinden Elon Musk yapay zekanın insanlığın geleceğini tehdit eden en tehlikeli unsur olduğunun altını çiziyor. Konuya başka bir yönden açıklık getirmek istersek şu an da çağımızın en büyük sorunlarından birisi nükleer silahlar. ABD ve Kuzey Kore arasında çıkabilecek muhtemel bir savaşta milyonlarca insan hayatını kaybedebilir. Yapay zekaya bakacak olursak kısa vade de böyle bir sonuçla karşılaşmayabiliriz. Fakat uzun vade de bakacak olursak yapay zeka hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve bu teknolojinin ileriki yıllarda savaş alanında da kullanılması muhtemel bir felakete yol açabilir. Kısaca ‘Terminatör’ filmini hayata geçirmiş oluruz J. Umut edelim de filmdeki gibi her şey insanlığın yararına sonuçlansın.

ZUCKERBERG’İN YAPAY ZEKA TUTUMU

Mark Zuckerberg Yapay Zeka

Son günler de Musk ve Hawking’e karşı olarak Facebook’un kurucusu Mark Zückerberg’in bu konuda daha iyimser bakılması konusunda insanlığı ikna etmeye çalışıyor. Zückerberg teknolojinin her zaman iyiye veya kötüye kullanılabileceğini dile getirip, yapay zeka teknolojisinin trafik kazalarını azaltabileceğini ve sağlık hizmetlerinin daha yaralı kullanılabileceğini vurguladı. Bu konuda kötü senaryo yazan bilim insanlarını anlamadığını söyledi. Zückerberg’in bu tutumunu Musk sert bir dille eleştirdi ve bu konuyu anlama kapasitesinin sınırlı olduğunu söyledi.

Bu sert tartışmaların önümüzdeki günlerde devam edeceği kuvvetle muhtemel olmakla birlikte ilerdeki günlerde bizi ne gibi gelişmelerin beklediği merak konusu. Teknolojinin iyiye ya da kötüye kullanılması insanların elinde olması konusu tamamıyla doğru fakat iyimserden kastımızın sadece duygusal (para) olmaması umuduyla gelecekteki tüm teknolojik gelişmelerin bizi bir adım daha ileri götürüp çağdaşlaştırması dileğiyle.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: