Kapat

William Shakespeare Kimdir?

Anasayfa
Bilim&Kültür William Shakespeare Kimdir?
William Shakespeare

Shakespeare dünyada adından çok fazla söz ettiren biri olmasına karşın hakkında fazla bilgi bulunmayan sıradışı bir yazar. Gelin bu sıradışı yazarı birlikte tanımaya çalışalım.

Gelmiş geçmiş en büyük yazar olarak kabul edilen şüphesiz ki İngiliz oyun yazarı ve şair William Shakespeare’dir. Her dönemde edebiyat severler tarafından beğeni toplamayı başaran ondan daha büyük bir isim olmasa gerek. Roma&Juliet, Hamlet, Macbeth, Kral Lear ve Julius Caesar gibi 36’dan fazla tiyatro oyununa, 154 Sone’ye ve bir çok şiire imza attı. Ancak bu büyük yazarın kimliği hakkında uzun zamandır süre gelen bir anlaşmazlık bulunuyor. Bir çok ünlü sanatçı ve bilim insanı kafalarını meşgul eden hep aynı soruyu soruyorlar. Shakespeare aslında kimdi?

William Shakespeare 1564 yılında İngiltere’nin Stratford bölgesinde maddi durumu iyi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir. Dili latince olan bir okulda eğitim görür ve 18 yaşında kendisinden 8 yaş büyük bir kadınla evlenir. Evlilikle birlikte Londra’ya göç eden Shakespeare burada aktör ve oyun yazarı olarak görev yapar ve o dönemde hatrı sayılır bir üne kavuşur.

William Shakespeare

William Shakespeare

Komediler, trajediler, tarihsel dramalar ve şiirler yazan Shakespeare ölmeden önceki son dönemlerini doğduğu yer olan Stratford’da geçirir ve 23 Nisan 1616 yılında vefat eder. Eserleri tarih boyunca popülerliğini yitirmeden bu güne kadar gelen ünlü yazarın hayatı hakkında daha fazla bir şey bilinmiyor. Dünyada adından bu kadar söz ettiren birinin hakkında bu kadar az bilgi bulunması kafaları karıştırıyor. Peki gerçekte Shakespeare nasıl bir insandı?

Londra’da 20 yılını geçiren Shakespeare neredeyse görünmez bir karakterdi. 1592 ve 1616 yılları arasında Londra’da onun etten kemikten halini gören hiç kimse yoktu. Acaba tanıştığı insanlardan adını saklıyor muydu? Yoksa William Shakespeare adı sadece takma bir isim miydi? Bu konuda ortaya atılmış bir kaç komplo teorisi var. Bunlardan biri Shakespeare’in metinlerini yazan bir kişinin gerçekte Oxford Dükü Edward Vere olduğudur. Bir diğer iddiaya göre Shakespeare diye bilinen ismin aslında şair ve oyun yazarı Christopher Marlowe olduğudur. Bilgisayar destekli yapılan araştırmalarda Shakespeare’in eserlerindeki kelime ve söz kalıpları Christopher Marlowe’un eserleri ile karşılaştırıldı. Uzmanlara göre her iki yazarın eserleri arasında büyük bir benzerlik mevcut.

William Shakespeare

William Shakespeare

Ünlü yazar Umberto Eco ise Foucault Sarkacı adlı kitabında Shakespeare’in aslında filozof Francis Bacon olduğunu iddia eder. Shakespeare diye biri gerçekten yaşadı mı yaşamadı mı? Ne diyelim olmak ya da olmamak bütün mesele bu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: