Kapat

Vücudun İçini Görebilen Kamera İcat Edildi

Anasayfa
Bilim&Kültür Vücudun İçini Görebilen Kamera İcat Edildi

Vücudun İçini Görebilen Kamera

 Edinburg Üniversitesinde bulunan bir grup araştırmacı, insan vücudunu görüntüleme yeteneği olan bir kamera sistemi geliştirdi. Bu kamera, bir endoskopik yardımıyla çalışmakta ve vücut dokularının 20 cm arkasını dahi görme yeteneğine sahip. Röntgen taramasından daha net sonuç alacağı düşünülen kamera sistemi, günümüzde bulunan vücut taramasını yapan sistemden çok daha farklı.

Uzun yıllardır doktorlar tarafından X Işını yardımıyla vücuda küçük bir kamera konularak insan vücudunu izlemek mümkündü. Fakat bu sistemler sonuç vermede sınırlı yetilere sahipti. Fakat Edinburg Üniversitesinde geliştirilen bu sistem sayesinde vücudun her yerinde olan biten herşey, doktorlar tarafından net bir şekilde görülebilecek.

 

Dokuların 20 cm Gerisini Görebiliyor

 

 Araştırmacılar tarafından geliştirilen bu kamera sistemi, bir adet kamera, bir adet inçe ekipman parçası, ucunda ışık bulunan endoskop ve sensörden oluşmaktadır. Bu parçalarım bir araya gelmesiyle beraber sistem tam olarak çalışmaktadır. Endoskopun ucunda yer alan ve vücut içine yayılan ışık, vücutta dokularla temasa girdiğinde yayılma özelliğine sahip. Kameranın içerisinde bulunan foton dedektörleri sayesinde ise bu ışığın vücut içerisinde yayılmasına engel olunuyor.

Vücudun içini görebilen kamera vücut dokusunu 20 cm’ye kadar görebilme becerisine sahip. Vücut içerisinde ki ışık kaynaklarını dahi algılama yetisine sahip. Bu kamera sistemi, balistik görüntüleme tekniği kullanmaktadır. Bundan dolayı endoskopun ışık kaynağının konumunu belirlemek amacıyla kameraya gelen ışıkla vücut içerisinde dağılan ışık kullanılmaktadır.

Vücudun İçini Görebilen Kamera Ne İşe Yarıyor?

 İnsan vücudunu görmeyi sağlayan bu teknoloji, sağlık sektörü için hayati önem taşıyan bir buluş. Cihazın konum görebilme yeteneği sayesinde hastalıkları tedavi etmede çok daha ileri yaklaşımlar geliştirilmesine neden olacaktır. Henüz tıp dünyasında ne zaman kullanılacağına dair net bilgileri bulunmayan bu kamera sisteminin, araştırma süreçleri devam etmektedir.

Akciğer hastalıklarının tedavisi ve teşhisi süreçlerinde devrimsel bir teknoloji olan bu kamera hastanın yatağında kullanabileceği kadar şekilde yapıldı. Çalışma süreci ise tamamlandıktan sonra vücut içinde ki dokuları görebilen kamera sistemi X ışınlarına gerek duymadan vücut içinde olan herşeyin görülmesine yardımcı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: