Kapat

Türkiye’de Televizyonun Geçmişi

Anasayfa
Bilim&Kültür Türkiye’de Televizyonun Geçmişi

Dünyada ilk düzenli televizyon yayınlarının yapılmaya başlanması 1936 yılında BBC tarafından yapılmıştır. Televizyonun ülkemize gelişi ile ilgili olarak en çarpıcı bilgi dünyada televizyon yayınlarının başlamasından otuz yıl sonra ülkemize gelmiş olmasıdır.

  • Türkiye’de ilk yayın denemeleri İstanbul Teknik Üniversitesi yapmaya başladı.
  • 1966 yılında TRT tarafından kapalı devre televizyon eğitimi başlatıldı.
  • TRT 1967 yılında TBMM için özel kapalı devre televizyon yayını yaptı.
  • 1967 yılında Ankara Televizyonu’nun teknik deneme yayınları başladı.
  • 1968 ise Ankara televizyonunun deneme yayınlarına başladığı tarih.

Deneme Yayınları

Ankara televizyonu deneme yayınlarına ilk olarak haftada üç gün olarak başladı. Haftada üç gün üçer saat olarak başlayan yayınlar bir yıl sonra haftada dört güne çıktı ve yapılan deneme yayınları üçer saat ile sınırlıydı. 1970 yılında İzmir televizyonu, 1971 yılında ize İstanbul televizyonu yayın hayatına başladı.

1969 yılında astronomların aya çıkması canlı yayınlandı ve bu yayın Türk halkı için çok özel bir deneyim oldu. 1974 televizyon yayınlarının her gün yayınlanmaya başladığı tarih. 1986 yılında ilk defa ikinci bir kanal açıldı ve TRT 2 yayın hayatına başladı.

Renkli Televizyon Yayını

Ülkemizde ilk renkli yayın 1984 yılında TRT tarafından yapılmaya başlanmıştır ve TRT televizyon yayınlarının tamamı renkli olmuştur. 1990 yılında ilk özel televizyon olan Star 1 yayına başlamış ve arkasından diğer özel televizyon kanalları açılmaya başlamıştır. Günümüzde televizyon izlenme oranı, internet kullanımı sebebiyle oldukça azalmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: