Kapat

Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürleri

Anasayfa
Bilim&Kültür Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürleri

Sizin için kahvaltı ne anlama geliyor? Mısır gevreği ile güne başladığın kısa zaman dilimleri mi? Yoksa balıyla, peyniriyle, yumurtasıyla kahvaltı sofrası hazırlayanlardan mı?

Kimimize göre kahvaltı günün en önemli öğünü iken kimimize göre kısa atıştırmalıklar şeklinde geçiyor. Bizim bile kahvaltı alışkanlıklarımız farklılık içinde ise diğer ülkelerin kahvaltı alışkanlıkları kim bilir nasıldır? Biz de merak ettik ülke ülke kahvaltı kültürlerini araştırdık. Bizim ülkemizle birlikte bazı soğuk iklim ülkelerinde de kahvaltı en önemli öğün olarak geçiyor. Bu nedenle kahvaltıların uzun çeşitliliğin bol olmasına özen gösteriliyor.

En soğuk ülke denilince akla gelen ilk ülke olan Rusya’ya baktığımız zaman kahvaltıda sosis, kızarmış yumurta ve ekmek çeşitleri yediğini görüyoruz. Yine Rusya gibi soğuk olan Almanya, Avusturya ve İskandinav ülkelerinde de msır gevreği, yumurta, peynir, yoğurt ve meyve sıkça tercih edilen kahvaltı çeşitlerinden. Tabi kahvaltının kuru kuruya yapılacak hali yok heralde. Çay, kahve, süt, sıcak çikolata günün lezzetleri arasında yerini alıyor.

Uzun kahvaltı kültürlerinin dışında bir de oldukça kısa kahvaltı alışkanlıklarına sahip ülkeler var. Fransa, İtalya ve Belçika kahvaltılarını kısa keserken kahvaltılarını da genelde kafe tarzı yerlerde yapıyorlar. Güne bizim gibi peynir ve zeytinle başlamak yerine küçük tatlılar ve espressolar ile başlamayı tercih ediyorlar. Beyaz peynirli ve zeytinli kahvaltılara alışan Türkler ve Yunanlılar Meksika’ya gittiklerinde kahvaltı renginin değiştiklerini görüyorlar. Her şeyde acıyı ve baharatı seven Meksikalılar, güne yine acı ve baharatlı kahvaltılarla başlıyorlar. Chorizo adını verdikleri baharatlı sosislerinin yanında genelde tortilla ve fasulye tercih ederken bir kahve ile de kahvaltılarını taçlandırıyorlar.

Meksika tatilimizi Asya ülkeleri olarak değiştirdiğimizde kahvaltı alışkanlıklarımızı da fazlasıyla değiştirmemiz gerek. Hatta bu ülkelerde kahvaltı edemeyenlere ve midesi bulananlara en yakın marketten mısır gevreği almalarını öneriyoruz. Japonlar güne deniz yosunu ve balıkla başlıyor. Tabi bu geleneksel kahvaltıyı beğenmeyen gençler ise Amerikan tarzı kahvaltıyı tercih edip günü kızarmış yumurta ve pastırmayla açıyorlarmış.

Malezya da kahvaltı da baharatlı gıdalara önem verenlerden. Genelde köri soslu kızartmaları tercih ederken, nudul ve fasulyeyi de aperatif olarak tercih ediyorlarmış. Pirinçli yemekleri ile ünlü olan Çin ise bu geleneğini bozmayarak kahvaltısına pirinç pilavı ve sebzelerle başlıyormuş. Kültürler arası kahvaltı tahlillerine devam ederken bu kez kadınların güzelliğim ile tanınan Kolombia ve Peru’ya gidiyoruz. Bu topraklarda ise kahvaltıya genelde tavuk çorbası ve fasulye ile başlanıyormuş.

Baharatlısıyla tatlısıyla tuzlusuyla çeşit çeşit kahvaltı lezzetleriyle dönüyor dünya. Bu kadar çok kahvaltı kültürünü tanıttıktan sonra asıl sorumuzu soruyoruz. Peki ya siz, kahvaltınızı nasıl alırdınız?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: