Kapat

Türk Televizyonlarından Bir Kara Şimşek Geçti

Anasayfa
Film&Sinema Türk Televizyonlarından Bir Kara Şimşek Geçti

80’li yıllarda televizyonda izlenen en önemli yabancı dizilerden bir tanesi de Kara Şimşek’ti. Yeni neslin bu diziyi mantık hatalarıyla dolu olarak bulması son derece normal. Çünkü günümüzde dizi izleme anlayışı da değişti. Oysa ki eski zamanlarda insanlar önlerine konulanla yetinmesini biliyorlar ve ondan keyif almaya çalışıyorlardı.

Kara Şimşek, başrolünde David Hasselhoff’un oynadığı bir polisiye diziydi. Ancak dizide suçluları polisler yerine David Hasselhoff yakalıyor ve onlara teslim ediyordu. Bunun en büyük sebebi de altında son derece teknolojik özelliklere sahip olan bir araç vardı. K.I.T.T yani Knight Industry Two Tousand. Hiç izlememiş olanların akıllarında hemen bir fikir uyanmıştır. Çünkü bu tarz diziler Amerika’da oldukça yapıldı. Ancak olayın ana kahramanı gerçekten şık ve konuşan bir otomobil olunca işin şekli biraz değişiyordu. Çünkü araba özellikle erkekleri için çok cazip bir araçtı.

Kara Şimşek dizisi üç sezon olarak ülkemizde yayınlandı. İlk sezon 1986 yılında başladı ve bir yıl kadar sürdü. Ancak ikinci ve üçüncü sezonun gelmesi çok daha uzun bir zamana yayıldı. Dizi aralarda yayından kaldırıldı. Şimdi ki gibi düzenli bir yayın politikası o zamanlar yoktu.

Yerli yapımcılarda olduğu gibi yabancı yapımcılar da, tutan bir konunun üzerine gidip onun etinden ve sütünden yararlanmayı seviyorlar. Zira dizi tamamen bittikten yıllar sonra Kara Şimşek filmi çekildi. Bu filmle birlikte insanların akıllarındaki Kara Şimşek efsanesi de büyük bir yara aldı. Çünkü film konusu itibariyle dizinden çok uzaktı. Filmde kullanılan araba da siyah değil kırmızı olmuştu. Bu başarısızlığa rağmen on yıl sonra bir film daha çekildi. Burada kullanılan araç da siyah bir Ford Mustang’di. Ancak bu filmden beklenilen başarıyı getiremedi. Kara Şimşek insanların aklında dizideki haliyle kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: