Kapat

TÜRKLERİN YAPMIŞ OLDUĞU 5 İCAT

Anasayfa
Teknoloji TÜRKLERİN YAPMIŞ OLDUĞU 5 İCAT

1-AKILLI TİŞÖRT

İstanbul lisesi öğrencileri, Berkay ışık ve Recep Polat tarafından yapılan bu icat omurgadaki duruş bozukluğunu tespit ederek otomatik bir şekilde kişiyi uyararak dik durmasını sağlar. Aynı zamanda bu tişörtler doktorada bilgi gönderebiliyor. Bunun yanında telefon ve tablet yazılımları da bulunmakta.
Bu icadı yapmalarına neden olan etken ise arkadaşlarının sınıfta dengesiz ve düzensiz oturmalarını görmeleri üzerine yapılmıştır. Bu icat ile genç mucitlerimiz bu icatla Almanya’da ki yarışmada birinci olmuşlardır.
Ne diyelim,mucitlerimize başarılarının devamını ve bu genç mucitlerimiz diğer gençlere örnek olmasını diliyoruz.

2-TOHUMBOT

Tayvan’da gerçekleşen ve 23 ülkenin katıldığı Taiwan International Science Fai’rde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar amerikan lisesi öğrencisi Alara GÜLER, tohumbot adını verdiği projesiyle dünya ikincisi olmuştur.
Alara güler’in yapmış olduğu ve Tohumbot adını verdiği bu projede amaç, daha az insan gücüyle, ekonomik ve zamandan kazanç sağlayarak tarım sektörüne büyük oranda katkı sağlayacak gibi görünüyor.
Genç mucidimiz bu ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek bilim adına daha çok çalışacağını belirtti.

Böyle ulusal bir yarışmada ülkemizi en iyi şekilde temsil eden mucidimize başarılarının devamını diliyoruz ve bizi gururlandırdığı için ise teşekkür ediyoruz.

3-%100 Türk Malı Robot

Özel Gelişim Okulları robotik takımı Kelsedon, ABD’nin Texas eyaletinde gerçekleşen robot yarışmasına katılıp 2 ödül alarak dünya şampiyonasına
katılmaya hak kazanmıştır. Dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanan Kelsedon robotik takımı uçakla ülkemize dönmüşlerdir. Türkiye’ye inen Kelsedon robotik takımı  dünya şampiyonasına hak kazandığımız için çok mutlu olduklarını ve en baştan daha çok çalışacaklarını dile getirdiler.
Bizde dünya turnuvasına katılmaya hak kazanan Kelsedon robotik takımına başarılar dileriz.

4-Canlıların Beynini Kontrol Eden Çip

Bu sefer genç mucitlerimiz ülkemizin biraz doğusu olan Cizre’den. Cizre lisesinde eğitimine devam eden 2 öğrenci yaptıkları bu icatla Türkiye’de ses getirmiştir. İlk önce fareler üzerinde denenip malzeme yetersizliğinden dolayı başarısız olunan bu projede idarecilerin ve öğretmenlerin yardımıyla projelerini geliştirip Ankara Türk
Patent Endüstrisine göndermişlerdir. Ordan alınan olumlu tepkilerle klinik laboratuvarlardaki denemeler yapıp Ülkemizde gerçekleşen Genç mucitler yarışmasında birinci olmuşlardır ve ABD de düzenlenen yarışmada bizi temsil etmişlerdir.
Bu genç mucitler o yoklukta bile bunların yapılabileceğini gösterdiyse artık bizde bir şeyler yapmalıyız.

5-Ritmik saat

Son olarak dünyada ismini duyuran gururumuzu Aziz Sancar’ın yapmış olduğu proje. Aziz Sancar’ın bu projesinin amacı ise kısaca şudur;
Güneşte de bulunan çeşitli ışınların DNA’nın hücre tarafından nasıl tamir edildiğini haritalandırdı. Bu projesiyle dünyada baya yankı getiren Aziz SANCAR, nobel ödülü alırken ‘En çok ülkem için sevindim’ demesiyle hepimizi hem duygulandırdı hemde gururlandırmıştır.
Daha nice mucitlerimizin yetişmesini ve bizi en iyi yerlerde temsil etmelerini temenni ederiz .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: