Kapat

Türkiye’de Üretilen İlk Araba “Devrim”

Anasayfa
Teknoloji Türkiye’de Üretilen İlk Araba “Devrim”

16 Haziran 1961 tarihinde Devlet Demiryolları’nda görevli yönetici ve mühendislerinden oluşan yirmi kişilik bir gurup Ankara’ya görüşme için çağrılır. Ulaştırma Bakanlığı, ordunun binek araba ihtiyacının karşılanması için ilk yerli otomobil tipinin geliştirilmesi için talimat vermiştir. Görevin Devlet Demiryolları İşletmesine verildiği ve bu iş için 1.400.000.- TL ödenek ayrıldığı bildirilmiştir. Ayrıca otomobilin dört buçuk ayda teslim edilmesi istenmektedir.

Yetersiz Sanayi Ve Yetersiz Süre

Mühendisler bu iş için çalışabileceklerini fakat eldeki olanaklarla bu kadar kısa sürede bir araba üretmenin mümkün olmayacağı kanısındaydı. Aslında ülkedeki herkes aynı kanıdaydı ve çeşitli uzmanlar imkânsız olduğuna dair fikirlerini beyan etmekteydi. Fakat bu başarılmış ve araba üretilmişti.

Nasıl Başarıldı?

Görev TCDD’ye verilmişti. O dönem TCDD gerek bakım ve onarım gerekse yetişmiş personel açısından en etkili kurumdu. Projenin başına Genel Müdür Yardımcısı Yüksek Mühendis Emin Bozoğlu getirilmişti. Projenin başarılı olmasının önündeki bütün bürokratik engeller Bozoğlu tarafından ortadan kaldırıldı. Mühendislere istedikleri rahatlıkta çalışabilecekleri bir ortam sağlandı. Görevin ağırlığı altındaki yirmi mühendis haftanın yedi günü en az 12 saat çalıştı.

Devrim Arabaları

29 Ekim sabahı iki adet devrim arabası Meclis’in önüne getirildi ve Cemal Paşa alınarak Anıtkabir’e ilk yerli otomobil ile götürüldü. Mühendisler hummalı bir çalışma sonucunda tamamen yerli araba üretmeyi başarmıştı fakat birçok eleştiriye maruz kalmaktan kurtulamamışlardı. Basın ilk yerli otomobil üretiminin boşa harcanan bir para olduğu konusunda ağız birliği etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: