Kapat

Transatlantik Uçuş Rekoru Kırıldı

Anasayfa
Gündem Transatlantik Uçuş Rekoru Kırıldı

Bu başlığı okuyan havacılık meraklılarının elbette hemen Concorde uçaklarının yeniden mi uçuşa başladıkları sorusu gelecektir. Hayır. Süpersonik yolcu taşımacılığı yaklaşık 15 yıl önce rafa kalktı. Ancak kendi alanında yani süpersonik olmayan bir jet motorlu yolcu uçağı Transatlantiği normalden çok daha kısa sürede geçerek bir rekora imza attır.

Norwegian Air firmasına bağlı yeni nesil bir Boeing 787-9 Dreamliner uçağı New York – Londra arasındaki uçuşunu belirlenenden tam 53 dakika önce tamamlayarak yeni bir rekora imza attı. Bu durum havacılık tarihinde her zaman karşılaşılabilecek bir durum değil ve gerçekleşebilmesi için de çeşitli olumlu etkenlerin bir arada olması gerekiyor.

Boeing 787-9 Dreamliner’ın Transatlantik uçuşunda uçuşu hızlandıran ana etken elbette rüzgâr oldu. Rüzgârın da etkisiyle uçak saatte 1249 kilometre hıza ulaştı. Bu hızla toplamda 5 saat 13 dakikada yolculuk tamamlandı. Ancak bu durum insanların aklına bir güvenlik ihlalinin olup olmadığını da getiriyor. Zira Boeing 787-9 model uçağın bu kadar yüksek bir hıza dayanıp dayanamayacağı bir soru işareti. Ancak uçağın tamamen kompozit malzememden üretilmesi hemen dayanıklılığını diğer jet uçaklarına göre daha fazla arttırıyor, hem de uçak diğer uçaklara göre çok daha hafif olduğu için çok daha yüksek hızlara çıkabiliyor.

Norwegian Air firmasına ait uçak, bu kadar yüksek hıza çıkmasına rağmen yolcular uçuş sonrasında en ufak bir türbülans yaşamadıklarını ve çok keyifli bir yolculuk olduğunu söylediler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: