Kapat

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Anasayfa
Bilim&Kültür Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Kaza oranının her geçen gün arttığı ülkemizde, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde her motorlu araç sahibi zorunlu trafik sigortası yaptırmakla mükelleftir. En sık uygulanan sigorta türlerinden birisi olan araç sigortası, bir ihtiyaçtan çok bir sorumluluk olarak değerlendirilir. Trafik sigortasının yaptırılma amacı, kazanın faili olan araç sahibinin kasıtlı olmayan bir şekilde karşı tarafta meydana getirdiği maddi ve manevi hasarı gidermektir.

Trafik sigortası, kazanın meydana geldiği durumlarda, kazaya sebep olan araç sahibinin kabahat ve yarattığı hasarın büyüklüğüne bağlı olarak oluşan maddi hasarı kısmen veya tamamen karşılayan bir sigorta çeşididir. Karayolları Kanunu uyarınca zorunlu hale getirilmiştir. Kasıtlı olarak gerçekleştirilen kazalar trafik sigortası kapsamına girmediği gibi, aynı şekilde hukuki olarak kasıtlı olduğu hükmüne varılan kazalar da bu kapsamın dışındadır. Önemli bir husus da kara yollarına çıkan tüm motorlu araçların trafik sigortası poliçelerini yanında bulundurmaları gerekliliğidir.

Trafik sigortası pek çok avantaja sahiptir. Araç sahibinin poliçenin bulunmaması halinde cezai işleme tabi tutulma ve aracın mühürlenmesiyle karşı karşıya kalacağı düşünüldüğünde, sayılabilecek ilk avantaj araç sahibinin ceza yemeyecek olmasıdır. Sayılabilecek ikinci önemli avantaj ise, kazaya sebep olan şahıs ile birlikte ikinci ve üçüncü şahıslar da güvence altına alınmaktadır. Son olarak vefat veya tedavi teminatından avukat ücretlerine kadar olabilecek her türlü maddi hasarın teminatını sağlayarak hem kabahatli hem de mağdur olan tarafları korumaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: