Kapat

Dünyanın En Sıra Dışı Yazarından Bahsettik

Anasayfa
Bilim&Kültür Dünyanın En Sıra Dışı Yazarından Bahsettik

Size şimdi dünyanın en ilginç yazarlarından birini tanıtacağız. Merak ettiğiniz kadar var, bu adamı tanımadan ölmeyin. Tolstoy Kimdir?

Okuyan insan bir zaman sonra yazmak ister. Dünyaya gelmiş onlarca yazar ve şair vardır. Hepsinin de tek amacı kalıcı olarak okunmaktır. Yıllardır okunan klasikler arasında kimler vardır sorusu sorulsa Tolstoy kesin o listede yer alır. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Rusya’da doğdu, ilginçliği oldukça belliydi. Halkın fakirliğinden dolayı kendisini üstün görmeyip kendi kıyafetlerini kendisi dikti hatta fakir köylülere mal varlığını dağıttı. Şu anda onun doğumunda tam 167 yıl geçmiş durumda. Sadece kitaplardan tanıdığımız büyük yazarın şu satırları bizleri şaşırtıyor. “Savaşta adam öldürdüm, düelloda adam öldürdüm, iskambilde kaybettim, köylünün alın teri malını heba ettim, köylüyü cezalandırdım, hayat kadınlarıyla alem yaptım, işlemediğim tek bir suç olmadı.”

Tolstoy hizmetkarlarına ölesiye eziyet eden, dul kadınlara da rahat vermeyen bir adamdı. Sonra ise alkolü, tütünü bıraktı. Hayatı o kadar enerjik ve öğrenerek yaşamıştır ki şimdiki bir çok insana verdiği dersler vardır. Tolstoy’un bisikleti sözü gerçektir. Tolstoy’un 67 yaşında bisiklet öğrenme dersleri aldığını ve yaşlılığında bisiklet binmeyi öğrendiğini biliyoruz. Tolstoy’un en büyük korkularından birisi de kadınlardır. Kadınların uyandırdığı duyguların erkeklerdeki cesaret, akıl ve adalet özelliğini körelttiğini düşünmüştür. Hatta bazen cinselliğin saçma bir eylem olduğunu belirtmiştir tabi bunları diyen yazarın 13 çocuğu vardır.

Tolstoy Kimdir?

Garip bir yaşantısı olan bu yazarın sakal bırakmasının sebebi de çirkinlik olarak görülüyor. Hatta annesi bile ona kimse senin güzelliğin için sevmeyecek onun için cesur, iyi ve zeki bir insan olmaya çalış demiştir. Güçlü ve enerjik bir yaşlıymış, 60’lı yaşlarda bile buzlu sularda yüzebilecek durumdaymış. Tolstoy’un bilinmeyen bir diğer özelliği ise Gandi ile mektuplaşmıştır. Hatta bir mektubuna sevgili arkadaşım diye başlayıp, Pasif Direniş kitabını okuduğunu hatta tüm dünyayı ilgilendiren, muhteşem bir kitap olduğunu aktarmıştır. Söylentilere göre İslamı oldukça merak ediyordu ve bunun için de İstanbul’a gelecekti. Evinden ve karısından kaçarak bir tren istasyonuna gitti orada hasta oldu ve amacı ne ise ulaşamadı. Ateşler içerisinde kıvranıyordu, bunu duyan saygın kişiler ona yoğun ilgi gösterdiler. Tolstoy ise Dünyada binlerce aç varken neden buradasınız dedi. Son sözü ise “Peki ya köylüler, köylüler ne olacak? ” oldu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: