Kapat

Telefonun İcadı ve Gelişimi

Anasayfa
Teknoloji Telefonun İcadı ve Gelişimi

Günümüzde kullandığımız telefonlar giderek incelip, küçülmekte olsa da ilk telefonun icadı ile günümüz telefonlarının arasında dağlar kadar fark var. Telefon nedir denildiğinde kabaca tabir olarak insanların sesli olarak birbirleriyle görüşebildikleri cihaz denilebilir. Ancak bu tabir bile artık eski bir tabir oldu. Günümüz telefonları ile iletişim anlamında yapılamayan pek bir şey yok gibi.

Graham Bell’in icadı olan telefon, 1876 yılında ortaya çıktı. Telgraf örnek alınarak hazırlanan bu kablolu iletişim aracı kısa sürede kullanılmaya başlamış ve zaman içinde sürekli olarak bir değişime uğramıştır.

Telefonun Günümüze Kadar Olan Değişimi

İlk telefonlar çevirmeli bir sistem ile çalışmaktaydı ve yanınızda bu cihazı taşımanız mümkün değildi. Bu icat zaman içerisinde giderek küçülmeye başladı. Peki, ne oldu da cebimize sığacak kadar küçük bir hale dönüştü? Santralsız telefon kullanımına geçilmesi ile artık insanlar telefonları yanlarında taşımaya başladılar. Peşinden de antenli telefonlar kullanılmaya başlandı. Telefonla konuşma yapabilmek için ilk olarak uzun antenini çıkartmanız gerekiyordu. Bu sayede iletişim sinyali güçleniyordu.

Antenli Telefondan Günümüz Cep Telefonlarına

İlk başlarda Motorola, Nokia, Siemens ve Ericsson gibi markalar telefon üretimine yöneldiler. Özellikle 2000’lerin başından itibaren bu markalar arasında çok sıkı bir rekabet başladı. Ancak telefonların akıllı telefonlara dönüşmesi bu markaları pazarda söz sahibi olmaktan uzaklaştırdı. Artık Samsung, Apple, HTC gibi markalar piyasa lider konuma geldiler.

İşletim Sistemleri Sayesinde Cebimize Dünyaları Sığdırdık

Cep telefonlarının akıllı olması ile birlikte gelişmiş ve çok yönlü işletim sistemleri sayesinde artık insanlar tüm işlerini cep telefonları ile halledebilir duruma geldiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: