Kapat

Tekerlekler Üzerinde Hız Rekoru

Anasayfa
Teknoloji Tekerlekler Üzerinde Hız Rekoru

Yolcu uçaklarından daha hızlı giden bir otomobil hayal edebiliyor musunuz? Gelişen teknoloji sayesinde bu imkânsız değil.

1922 yılından beri birçok hız tutkunu, bilim insanı, mühendis ve onlara bu yolda destek veren şirketler tam 21 kez karada hız rekoru denemesi yaptılar. Her denemelerinde bir öncekinin üstüne çıkan bu çalışmaların en sonuncusu 1997 yılında yapıldı. Thrust SuperSonic Car isimli araç ile 763.035mph yani 1,227.986km hızına ulaşıldı.

Günümüzde bu rekorun üstüne henüz çıkılmamış olmakla birlikte BloodHound SSC projesinin çalışmaları son hızla devam etmektedir. Andy Green isimli hava kuvvetleri pilotu kendi rekorunu kırmak için çalışmaklarını sürdürmekte ve projenin resmî web sitesinde amaçlarını şu şekilde sıralamaktadır.

  • Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik konusunda bir sonraki nesle ilham kaynağı olma.
    • İz bırakan bir araştırma ve geliştirme programını küresel bir kitleyle paylaşma.
    • 1000mph’lık yeni bir dünya hız rekoru kırma.

Geliştirilme sürecinde 300 büyük şirket ve birçok üniversitenin destek verdiği BloodHound SSC isimli aracın yaklaşık 12,8 metre uzunluğunda olacak. Güney Afrika’da bir çölde gerçekleştirilecek rekor denemesi için aralıksız çalışılıyor Araç, planlanan hıza ulaştığında silahtan fırlayan bir mermi hızına varacak. Deneme sürüşlerinin Youtube’dan canlı izlenme olanağı tanıyan ekibin projeyi 2019 yılında gerçekleştirmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: