Kapat

Tarihteki Ünlü Liderlerin Duyulmayan Özellikleri

Anasayfa
Bilim&Kültür Tarihteki Ünlü Liderlerin Duyulmayan Özellikleri

Tarihteki ünlü liderlerin duyulmayan, bilinmeyen bazı özellikleri

Dünya tarihinde adını duyurmuş pek çok ünlü lider vardır. Bu ünlü liderler şöhretini yaptığı savaşlar ile, yaptığı buluşlar ile, söylediği sözler ile, ya da herhangi bir şekilde kazanmayı başarmıştır. Bu ünlü liderlerin bir de bilinmeyen, duyulmayan bazı özellikleri var. Bu yazıda da bazı ünlü liderlerin bu bilinmeyen özelliklerini ele alacağız.

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ü hep yaptığı savaşlarla kazandığı zaferlerle biliriz. Onun da bilinmeyen bir çok özelliği vardır. Örneğin, büyük önder hayvan severdir. Yanında sürekli gezdirdiği şu an da mumya halinde bulunan bir köpeği vardır. Atatürk mirasının bir kısmını Ankara ve Bursa Belediyesi’ne bağışladı. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na da mirasından pay bıraktı.

Kubilay Han

Kubilay Han

Kubilay Han tarihte en büyük insan topluluğunu yönetmesi ile ünlüdür. 300 milyon insanın yaşadığı bir ülkeyi yönetmiştir. Çinliler kağıt yapmayı bulmuşlardır ama kağıttan para yapma fikri Kubilay Han’a aittir.

II. Abdülhamit

II.Abdülhamit

II.Abdülhamit devlet işleri olmadığı zamanlarda marangoz atolyesinde çalışırdı. Yaptığı eşyaları sattırır, kazandığı parayı da fakirlere dağıtırdı.

Cengiz Han

Cengiz Han

Cengiz Han bir hikayeye göre avladığı hayvanı kardeşi ile paylaşamaz, daha doğrusu anlaşamazlar. Bundan dolayı onu öldürür ve hiç pişmanlık duymaz. Zevki için 40 milyon insanı öldürtmüştür. Hitler bile bu sayının yanından geçemez. Hiç anlam verilemeyen yönü de kurbanlarını kanının içilmesi yönündeki emridir.

Piri Reis

Piri Reis

Onca başarıya imza atmış olan Piri Reis’in ölümü bir trajedidir. Tamire mmuhtaç donanmaı Basra’da bırakır. Ganimet dolu 3 gemiyi Mısır’a getirir. Mısır beyler beyinin saçma politikası yüzünden idam ettirilir.

Büyük İskender

Büyük İskender

Büyük İskender’in döneminde deniz altında nefes almayı sağlayan bir alet icat edilmiştir.

Napolyon

Napolyon

Napolyon aslında bir Fransız değildir, hayatı boyunca da gerçek bir Fransız gibi konuşamamıştır.

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Hitler’in annesi öldüğünde, annesinin doktoru Yahudi idi. Hitler annesinin ölümünü Yahudi doktora bağladı. Bir de ilk aşık olduğu kadın bir Yahudi idi.

Brütüs

Brütüs

Herkes Sezar’ın ölümüne sebep olan Brütüs’ü bilir. “Sende mi Brütüs?” sözüyle tarihe geçer. Peki ne oldu Brütüs’e? Halk Brütüs’e düşmanlık besledi. Brütüs o kadar kötü durumda kaldı ki intihar etti.

Gandil

Gandil

Hint halkına savaşmadan bağımsızlık sağlayan Gandil sadece 13 yaşında iken ilk evliliğini yapmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: