Kapat

Tarihin En Büyük Kripto Para Hırsızlığı! Japonya’nın Başı Dertte

Anasayfa
Gündem Tarihin En Büyük Kripto Para Hırsızlığı! Japonya’nın Başı Dertte

Merkezi Japonya’da bulunan kripto para borsalarından tam 46,3 milyar Yen (425 milyon dolar) değerinde “NEM” çalındı! Şifrelenmiş kodları organize bir hareketle çalınan paraların sahipliğini yaptığı Coincheck resmi bir açıklama yaparak ortalığı sakinleştirdi: “Kimse dert etmesin, çalınarak oluşturulan açığı kapatmaya hazırız, geri ödenecektir.” dedi.

Az Buz Değil Rezervin %90’ı Çalınmış!

Borsadan çalınan bu NEM kripto para biriminin toplam rezervi 58 milyar Yen olduğu açıklandı ve çalınan miktar bu rezervin tam %90’na eşit. Coincheck, bu yaşanan olaylara karşı kendisine çekilen dikkatleri 260 bin NEM’in eski sahiplerine geri ödeneceğini açıklamıştı. Çok kısa bir sürede de bu açığın kapatılması için her türlü planlama ve iş bölümünün yapılacağını ve ellerinden geleni yapacaklarını belirtmişlerdi. Japon borsasında meydana gelen bu hırsızlık olayı şüphesiz tarihe geçecek! Çünkü bu hırsızlık kriptolanmış para birimlerinin arasında yapılmış en büyük hırsızlık olma özelliğini taşıyor. Böyle bir darbe yiyen Coincheck, Bitcoin dışındaki bütün şifrelenmiş para birimlerinin işlemlerini kısa süreliğine kapattı.

Coincheck’e Büyük Ceza!

Konunun tamamına birinci kaynaklardan aldıkları bilgilerle hakim olan Japon kaynaklara göre Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’na (FSA) Japonya’da hala çalışmaya devam eden 30 sanal döviz tüccarlığı kuruluşuna karşı yapılacak siber saldırıları ihbar ettiklerini açıkladılar ancak Coincheck’i büyük bir idari ceza bekliyor!
Sebebi ise en geç Nisan 2017 tarihine kadar kripto para değişimi yapan şirketlerin Japonya hükümetine bildirmeleri gerektiği halde Coincheck’in önceden yaptığı başvurular onaylanma aşamasındayken işleme başlaması olarak açıklandı. Coincheck geçen Cuma yaptığı açıklamada sahip oldukları sanal kripto banka varlıklarının tamamen çevrimdışı olarak güvenli bir biçimde saklandığını belitmişti. “Soğuk cüzdan” yerine tamamen çevrimdışı bir hizmet olan fakat çevrimiçi borsanın bir parçası olan “sıcak cüzdan”da muhafaza edildiğinin garantisini vermişti. Coincheck Başkanı Koichiro Wada sorulan bunaltıcı sorulara ise yetersiz personel gerekçesini sundu ve teknik zorlukları, güvenilir insan bulma durumunun göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlattı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: