Kapat

Tarihe Damga Vuranların En Sevdiği Yemekler

Anasayfa
Bilim&Kültür Tarihe Damga Vuranların En Sevdiği Yemekler

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihine damga vuran kişiler arasında en üstlerdedir. Bir çok savaşa katılarak en önlerde savaşmış kurtardığı vatanı da cumhuriyeti kurmuştur. Genellikle savaşlarıyla ve inkılaplarıyla tanıdığımız bu büyük adamın sevdiği yemekler nelerdir?

Atatürk’ün en sevdiği yemeğin enginar olduğu söylenir ancak bu yanlıştır. Atatürk enginar yememiştir sadece gözlerini yummadan önce istemiştir. Bir çok Türk gibi onun da en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilavdır. Kuru fasulyenin içinde et ya da sucuk olmasını istemezdi. Savaşın getirdiği dezavantajlardan olan düzensiz yemek onda da vardı. Hangi saat yemek yiyeceği belli olmadığından 24 saat pişmiş kuru fasulye pilav bulunurdu. Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği içecekler arasında Türk kahvesi vardır. Türk kahvesi hayranı bir kahramandır. Bir günde 10 fincana kadar Türk kahvesi tüketir. Kahvesi de orta şekerli olmalıdır.

Adolf Hitler

Aslında ressam olacakken milyonlara seslenen bir önder Adolf Hitler. Zamanında bir çok kişi kendisine tapmış olsa da o da zirveyi görüp yerle bir olanlardan. Hitler’in tahmin edilenin aksine farklı bir yemek tarzı var. O bir vejetaryen, et yemediği söyleniyor. Sadece bazı zamanlar sosis veya jambon tüketiyor. Çikolataya ise bayılıyor denilebilir, yediği çikolatanın haddi hesabı yok. Onun en sevdiği yemek ise bizlere farklı geliyor. İçi doldurulmuş güvercin yavrusu.

Thomas Edison

20.yüz yıl yaşamını icatları ile etkileyen bir mucit. Thomas Edison. Amerikalı bir mucit. Bununla beraber bir iş adamıdır. Bazı icatları tamamen kendisine ait olsa da bazı icatları başkasının icatlarının geliştirilmiş halidir. Dünya yaşamını bu kadar etkileyen adam yemek konusunda da oldukça ilginçti. Çorbaya karşı çok büyük bir ilgisi vardı, tam bir çorba tutkunuydu. Söylentilere göre de işe alacağı kişilerin çorba içmelerini izliyormuş. Çorbayı içmeden karabiber ya da tuz atan kişilerin onun gözünde hiç şansı yokmuş.

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet denince hala bazı ülkelerin korkusunu hissederiz. Küçük yaşta bile verdiği cevaplar ile yaptıkları ile dahiliğini kanıtlamıştır. Müslamanlığı ve ülkesine olan aşkı sayesinde girilemez denilen İstanbul’u alıp başkent yapmıştır. Peki Osmanlı İmparatorluğu’nun önde gelen isimlerinden olan Fatih Sultan Mehmet’in en sevdiği yemek nedir? Günümüzde pek bilinmese de bu büyük padişahın en sevdiği yemek mutancanadır. Koyun eti, soğan, kuru üzüm ve badem ile yapılır, keşkek ile tüketilir.

Darwin

İnsan dahil tüm canlıların doğal yollarla ortak atalardan evrimleştiği ortaya atılmıştır. Bu teoriyi ortaya atan Darwin’dir. Neredeyse tüm insanlar evrim konusunda ufak tefek bilgi sahibidir. Girdiği tüm okullardan atılan, yaptığı tüm işleri yarım bırakan bir gezgin olarak insanlara tanıtılır. Yaptığı geziler sırasında ilginç böcekleri toplamış ama sonra onlarla hiç ilgilenmeden bir kenara atmıştır. Yaşamı yaptığı hareketler, ortaya attığı teoriler hepsi birbirinden ilginç. En sevdiği yiyeceklerde bunlarla ilginçlik konusunda yarışabilir. Üniversitedeki kulüpte arkadaşlarıyla buluşup yemek yiyordu. Yemekler ise çok şaşırtıcı. Baykuşlar, şahinler, atmacalar.

Kim Jong-il

Kim Jong-il Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin eski lideri, ulusal savunma başkanı ve Kore ordusunun başkomutanıdır. CNN tarafından dünyanın en gizemli lideri olarak nitelendirilir. Ancak lider bu yaptıklarıyla dünya gündemine gelmez. Kendi kaynaklarına göre üç haftalıkken yürümeye başlamıştır.  Doğduğu gün gökte yeni bir yıldız oluşmuştur. 70 yaşında ölünce de kimse onu toprağa koymaya kıyamamış, mumya haline getirip sergiye koymuşlardır. Kendisini halkın gözünde büyütmek için uğraşan 1.57 boyundaki lider yemek konusunda da çok iyi olduğunu iddia ediyordu. Aşçısı onun için neredeyse balığı diri yiyebilecek kadar taze seviyordu diye söylemiştir. Cinsel gücü artırdığı söylenen köpek çorbasıda onun en sevdiği yemeklerden.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: