Kapat

Sumo Güreşçileri Kimdir?

Anasayfa
Bilim&Kültür Sumo Güreşçileri Kimdir?

Sumo güreşçileri kimdir? Ne yer ne içerler? Nasıl Yaşarlar? Tüm bu merak uyandıran soruların yanıtını aradık.

Çocukluğumuzdan bu yana sumo güreşçilerine şaşırdık kaldık. Aslında sumo Japonya kökenli eski bir spor türü. Şişman olduklarına bakmayın sumo da bir spor. Güreşin asıl amacı karşı sumocunun dengesini bozup onu düşürmeye çalışmak. Sumocunun ayağından başka bir yeri yere değerse yenilmiş oluyor.

Bilinen en şişman sumocu 267 kilo. Kilolu olmak bu sporda oldukça önemli çünkü diğer sumocu onu çember dışına atamıyor. Sumo güreşçileri sabah erkenden kalkarak kahvaltılarından önce 5 saat antrenman yapıyorlar. Bu antrenmanlar profesyonel sporcuların yaptıkları gibidir, oldukça zorludur. Söylentilere göre vücut geliştiricilerden bile daha fazla kas kütlesine sahiptirler. 300 kiloya yaklaşık olan vücutlarının çok büyük bir kısmı kaslarla kaplıdır.

Sumo Güreşçileri

Vücutlarının kilo alması ve kas yapması için bir çok besin tüketirler. İlk ana öğünde bir tencere proteinli gıda vardır. Bunun içinde yoğurt, palamut, pırasa, lahana, mantar, fasulye, Çin makarnası, tavuk, yumurta ve pirinç bulunur. Bu yemeğin yanında bir o kadar da pirinç lapası bulunur. Üstüne de genelde bira içerler. Sumo kelimesi zarar vermeyecek şekilde karşılıklı olarak çarpışmak anlamına gelir. Tarihine bakıldığı zaman da bol hasat için tanrılarına dua biçimiydi ancak oldukça sert ve acımasızdı. Şu anki sumo güreşi ve boks karışımı bir şey olarak görünüyordu.

Rahat Nefes Alamıyorlar

Sumo güreşçilerinde katı bir kas sistemi var. Alt ve üst olmak üzere ayrılıyorlar. Alt da ki üst de olanı yense bile onun üstüne geçmiş olmuyor. Alt sistemde yer alan üst sistemde olana hizmet etmek zorunda. Çay getirtenler, yardım ettirenler hatta kendini yıkatanlar var. Bu ölünceye kadar devam ediyor. 35 yaşında sporu bırakan bu büyük insanlar yıllarca çalışıyorlar. Yani işin açığı maçlar öyle keyifle izlenmiyor. Kısa süre içinde bitmiş oluyor. Yaşantıları da oldukça kısa ortalama 60 yaşına kadar yaşıyorlarmış. Günlük sekiz bin kalori alan sumocular, kilolarında ve yediklerinden dolayı nefes almakta oldukça zorlanıyorlar. Günlük yalnızca iki defa yemek yiyorlar. Yemekten sonra uyumak onlar için oldukça zor. Rahat nefes alabilmek için oksijen maskesi takıp öyle yatıyorlar.

Sumo Güreşçileri

Sumocuların en meşhur olduğu yer Japonya’da şişman olmak yasak, tabi sumo güreşçileri hariç. Var cüsseleri ile kendilerini belli etseler de farklı yaşamları var. Sokakta gezerken geta isimli geleneksel kıyafeti giymek zorundalar, tabi saçlarını da belirli bir şekilde yapmaları lazım. Tüm sumocular Japon sanılmasın, Japonya’da yaşayan insanlar sumo kültüründen yavaş yavaş uzaklaşmaya başlamışlardır. Oldukça zor bir spor olan sumoculukta Moğolistan’da sevilmeye başlandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: