Kapat

Steampunk Nedir?

Anasayfa
Bilim&Kültür Steampunk Nedir?

Steam buhar anlamına gelmektedir, Steampunk ise buhar gücü ile çalışan makinalar anlamında kullanılmaktadır. Genellikle bilim-kurgunun bir alt versiyonu olarak isimlendirilen Steampunk bilim kurgu yazarı Kevin Wayne Jeter tarafından ete kemiğe bürünmüştür.

Steampunk Eserleri

Sanayi devrinin gelmesi ve giderek daha gelişmiş makinaların ortaya çıkması ile birlikte eserlerde Steampunk etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır. From Hell, League Of Extraordinary Gentlemen, Sherlocks Holmes gibi eserler Steampunk türündedir.

Steampunk Oyunları

Buhar çağı olarak adlandırılan Steampunk, içinde fantastik öğeleri de barındıran bilgisayar oyunlarında çok fazla kullanılmaktadır. Kısaca bu terim için hayali bir makine devri demek mümkünüdür.

Sinema ve Oyunların Ekmek Kapısı Steampunk

Fantastik kurgular, illüstrasyon, çizgi romanlar, filmler, oyunlar tüm bu sektörler Steampunk teriminden ekmek yemektir. Buharlı makine kurgusuyla ilerleyen yani günümüz sanayisinin fantastik karakterlerle birleşimini sağlayan terim pek çok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Buhar Çılgınlığı

Buhar çılgınlığı olarak geçen Steampunk, fotoğraflara da konu olmuştur ve o dönemin kıyafetleri ile arka planda buhar makinaları oluşturularak pek çok fotoğraf sanatçısına ilham olmuştur.  Özellikle de bu görseller bilgisayar oyunların da çok fazla kullanılmaktadır. Dönemin kıyafetleri ve silahları modernleştirilerek çok sık oyunlarda karşımıza çıkmaktadır.

Dönemsel Teknolojinin İlham Kaynağı

Sanayi çağına geçilmesi ile birlikte ortaya çıkan buhar makinalarının etkileri hala günümüzde fantastik olarak devam etmekte. Kurgu romanlarda ve bilim kurgu filmlerde Steampunk, yani buharın gücü halen devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: