Kapat

Sorunlara Karşı Verdiğiniz 5 Temel Tepki

Anasayfa
Kadın&Yaşam Sorunlara Karşı Verdiğiniz 5 Temel Tepki
bilinçalti tepkileri

Benzer tehlikeye her insan neden farklı tepki verir sizce? Bunu daha önce hiç düşündünüz mü? Bilinçaltımızı vücudumuza yerleştirilmiş bir robot gibi düşünün. Robotların duyguları yoktur. Robotlarda iyi veya kötü ayrımı yoktur. Robotlara bir program yüklenmiştir ve onlara ne söylenirse onu yaparlar. Dediğim gibi bilinçaltımız vücudumuza yerleştirilmiş bir robot gibidir. Örneğin ona deriz ki sen bu bebeği büyüyüp kendi ayakları üzerinde durabilene kadar koru. İşte o andan itibaren bilinçaltı denen bu robot bizi korkusuzca korumak için elinden geleni yapmıştır. Peki bir tehlike karşısında bilinçaltı denen bu robot hangi tepkiyi vereceğini nasıl bilebilir ki? Size bu tepkilerle ilgili şaşıracağınız bazı gerçekleri anlatacağım.

Bütün tepkiler sadece 5 kategori altında toplanıyor

Bir kişiyi ani bir şekilde korkuttuğunuzu hayal edin. Ve o korkuttuğunuz kişinin yerine farklı kişiler koyun. Bu insanların kimisi sıçrayarak korkar, kimisi öfke ile saldırır, kimisi umursamaz ve duymamış gibi yapar, kimisi donup kalır, kimi insanlar ise rahatsız olmamak için ortamdan uzaklaşırlar. Bu listeye milyonlarca tepki ekleyebileceğimizi mi düşünüyorsunuz? Hayır. Bütün bu tepkiler sadece 5 kategori altında toplanırlar. Tepkilerini göstermek için bütün insanlar sadece bu 5 yoldan birini seçerler. Bunu daha iyi açıklamak adına şöyle bir örnek verelim;

Bir akşam evde oturduğunuzu hayal edin. Saatler ilerliyor ve uyumak üzere yatak odanıza çıkmaya karar veriyorsunuz. Merdivenlerin başına geldiğinizde ise karşınızda aniden bir panter beliriyor. Merdivenin başında yatar vaziyette duruyor. Bu durumda panter sizin için ciddi bir tehlike kaynağıdır. Bu panter yatağınıza geçmenizi engellediği için ciddi bir sorun olarak karşınızda duruyor. Bu sorunla baş etmenin 5 farklı yolu vardır ve her insan bu yollardan kendi kişiliğine uygun olanını seçer.

  • Pantere saldırabilirsiniz.
  • Ortamı terk edip panterden kaçabilirsiniz.
  • Tehlikeden uzak durmaya çalışabilirsiniz. Bahçeyi dolaşıp yatak odanıza arka taraftan girebilirsiniz.
  • İhmal edip görmezden gelebilir yani bir başka değişle sorunun büyüklüğü kavrayamayıp pantere rağmen merdivenleri çıkmaya çalışırsınız.
  • Donup kalabilirsiniz. Güçsüz bir şekilde pantere teslim olup sizi yemesini bekleyebilirsiniz.

İşte sadece bu 5 tepkiden birini verebilirsiniz. Bilinçaltınıza işlemiş tepkiler sadece bunlardır. Peki siz verdiğim örnekte hangi tepkiyi verirdiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: