Kapat

Sivrisinekler Hakkında Korkunç Gerçekler

Anasayfa
Bilim&Kültür Sivrisinekler Hakkında Korkunç Gerçekler

Sivrisinekler Sandığınız Kadar Masum Değil! Buyrun Okuyun 🙂

Her yaz başında sesler çıkararak bizi uykumuzdan eden sinekler, ne kadar da küçük ne kadar da önemsiz. Peki gerçekten de önemsiz mi? Şu ana kadar ölmüş tüm insanların tekrar canlandığını düşünün. Hepsine de tek tek sorduğunuz zaman yarısının ölüm nedeni sivrisineklerdir. Hem de dişi sivrisinekler. Her saniye bir sürü insan bu dünyadan göç ediyor. Peki her 12 saniyede bir ölen insanların ölüm nedenlerinin sivrisinek olduğunu söylesem ne düşünürsünüz?

Bu görüntüleri tabiki de sizinle paylaşmayacağım. Merak edenler arama motoruna insanda sivrisinek lavraları yazabilirler. Kafanızın içinden sesler geldiğini düşünün, günler içinde kafanızda şişen şeyler var. Ne olduklarını bilmiyorsunuz, hatta belirli bir zaman sonra hareket etmeye başlıyorlar. Ne olabilir? Bir sivrisinek lavralarını sizin kafanıza bırakmış olabilir. Bedeninizde yaşaması için yavrularını size emanet etmiş. Acilen ameliyat ile alınmalı. Biz rahatça yatağımızda uyurken onlarda rahatça kafamızda dolaşırlar. Çok yavaş davranırlar ve sesleri oldukça yakındadır ama elinizi salladığınızda bir anda kaybolurlar. Nedeni ise hızlarının saatte 2 kilometreyi bulmasıdır. Ondan kurtulmak için daha hızlı olmalısınız.

Siz rahatınıza bakın, onlar sizi bulur!

Diğer şaşırtıcı yönlerinden birisi de nerede olursanız olun onlar sizi bulurlar. Bunun nedeni ise vücudunuzdan çıkan karbondioksittir. Yani yoğun bir sivrisinek saldırısına maruz kaldığınız zaman en iyi sonuç nefesimizi tutmaktır. Lakin çok terleyen bir insansanız ya da terinizde yoğun bir koku salınımı varsa yine kurtulmanız zorlaşacaktır. Çünkü sivrisinekler için ter çekicidir. Çok iğrenç demeyin, sineklerin hayvan dışkısında dolaştığına herkes şahit olmuştur.

İnsanların en sevdiği hayvanlar içerisinde evcil hayvanlar yer alır. Bize dostluk eder bizle yaşarlar fakat bir anda ne olduğu belli olmadan öldükleri olmuştur. Veterinerine ölüm nedeni ne diye sorulduğunda kalp kurdu hastalığını duyarsınız. O dili dışarıda dolaşan sevimli hayvanların kalbi açıldığında içi kurtlarla doludur. Kalp neredeyse ince uzun solucanlar tarafından işgal edilmiştir. Peki sebebi nedir? İnsanlarca zararsız görülen sivrisinekler sizin en değerli varlığınızı ufak bir gezinti halinde yakalamış ve bu iğrenç hastalığı bulaştırmış olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: