Kapat

Sinop Gezilecek Tarihi ve Doğal Yerler

Anasayfa
Gezi Rehberi Sinop Gezilecek Tarihi ve Doğal Yerler

Kuzeyin incisi Sinop;Türkiye’nin en kuzeyinde,karadenizin ortasında yer alan,sakinliği ve yaşamın mutluluğuyla ün salmış bulunmaz bir cennet.Turistik anlamda henüz tam olarak keşfedilememiş sakin huzurlu bir tatil hayal edenlere hitap eden şehirde gezilip görülecek keyifli vakit geçirilebilecek bir çok tarihi ve doğal mekan mevcut.

Nüfus anlamında Türkiye’nin en küçük şehirlerinde biri ve bu durumdan ibaretki pek gelişmemiş bir yer.Bu nedenlede doğallığı bozulmamış köy hayatının en canlı şekilde yaşandığı,hayvancılığın ve tarımın yaygın olduğu ilçelere sahip.Kısacası şehir hayatından uzak,doğal,sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek istiyor yada gezilecek farklı mekanlar arıyorsanız Sinop ile nokta atışı yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim Sinop’a gidipte mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal mekanlara;

1-ERFELEK ŞELALELERİ

ERFELEK ŞELALELERİ

Sinop’un Erfelek ilçesinde bulunan ve şehir merkezine 45 km uzaklıkta yer alan bu doğal cennet irili ufaklı 28 tane şelaleyi içinde barındırmakta.Karasu Deresi üzerinde bulunan şelaleler ve çevresindeki doğal alan kamp ve doğa aktiviteleri severlere hitap edecek cinsten.Çevresindeki çay bahçeleri ve yöresel hamur işlerini ziyaretcilere sunan küçük mekanlar gezinin yanında damak zevkinizede hitap edecek bir ayrıcalık sunmakta.

2-İNALTI MAĞARASI

SİNOP İNALTI MAĞARASI

Ayancık ilçesine 40 km uzaklıkla yer alan İnaltı Köyü sınırları içinde yer alan mağara turizm anlamında değerlendirilmesi için ışıklandırılmış ve gezi noktaları oluşturulmuştur.Mağaranın içi olsun dışı olsun ziyaretcilere tam anlamıyla bir görsel şölen sunacak değere sahiptir.

3-İNCEBURUN FENERİ

SİNOP İNCEBURUN FENERİ

Anadolunun en kuzey noktası olarak nitelendirilen fenerin bulunduğu çoğrafya katılaşmış lavlardan ve aglomeralardan oluşmuştur.1863 yılında yapılan tarihi yapı manzarası ve doğallığını kaybetmeyen çevresi ile ziyaretçilerine sakinliğin ve huzurun başrolde olduğu bir keyif sunmaktadır.

4-BOYABAT KAYA MEZARLARI

SİNOP BOYABAT KAYA MEZARLARI

Eski dönemlerde Sinop ili sınırları içerisinde hüküm sürmüş medeniyetler tarafından kayaların üzerine kazımak suretiyle yapılmış bu eserlerin mezarlık olarak icra edildiği düşünülsede içerisindeki merdivenimsi yapılar farklı amaçlar içinde kullanıldığı izlenimini vermektedir.Sinop’un az bilinen tarihi yapılarından biridir.

5-AKGÖL

SİNOP AKGÖL

Ayancık ilçesinde bulunan 1200 metre rakıma sahip bu doğa harikasının etrafı köknar ormanlarıyla çevrili.İki farklı çayın birleşmesinden oluşan Akgöl bakanlar kurulu kararıyla yayla olarak nitelendirilmiş ve turizm merkezi olarak ilan edilmiştir.

6-HAMSİLOS KOYU

SİNOP HAMSİLOS KOYU

Buzul aşındırması sonucu oluşan bu koy dünyada kendiliğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşımaktadır.Sırf bu doğrultuda dahi görülmesi gereken yerlerden biri olması yeterlidir.Lakin bundan öte sizlere tam anlamıyla bir görsel şölen sunacak bu doğa harikasını gün batımında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

7-BABAÇAY KANYONU

SİNOP BABAÇAY KANYONU

Ayancık ilçesinde yer alan Babaçay kanyonu doğa yürüşü severlere hitap edecek bir mekan.Kanyonun sonu İnaltı Mağarasına bağlanmakta.

8-SİNOP YARIMADASI

SİNOP YARIM ADASI

Sinop’un merkezi ile Türkiye’nin en kuzey ucu İnceburun’u bir araya getiren yarım ada doğal güzellikleri ve mavi ile yeşili bütünleyen manzarasıyla kartpostallık bir görüntüye sahip.Merkeze yakınlığından dolayı kolay ulaşım sağlanabilecek bu noktaya Sinop’a yolu düşenler mutlaka ziyarette bulunmalı.

9-SİNOP KALESİ

SİNOP KALESİ

Sinop’un en önemli tarihi yapılarından biri belkide en önemlisi olan kalenin ne zaman yapıldığı hususunda net bir bilgi bulunmamakla beraber M.Ö  7.yy’a kadar geçmişi olduğu yönünde emareler bulunmuştur.2013’te UNESCO tarafından Geçici Miras listesine alınan kale Sinop’a yolu düşenlerin ziyaret etmesi gereken tarihi mekanların başında geliyor.

10-SİNOP CEZAEVİ

TARİHİ SİNOP CEZAEVİ

Üç tarafının denizlerle çevrili olması münasebetiyle tutuklular için kaçılamaz olarak nitelendirilen türkülere,şarkılara ve dizilere konu olan belkide Türkiye’nin en fazla bilinen tarihi cezaevi.Şu anda müze vazifesi görmekte olan cezaevi Sinop’a yolu düşenlere tarihten bir parça sunmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: