Kapat

Herkesin Okuması Gereken Bir Yazı – Çağımızın Sorunu “Siber Zorbalık”

Anasayfa
Bilim&Kültür Herkesin Okuması Gereken Bir Yazı – Çağımızın Sorunu “Siber Zorbalık”
siber zorbalık

Gerçekten çağımızın en büyük sorunlarından birisi bu siber zorbalık. Duygu dolu bir hikaye ile size anlatmaya çalıştık. Sonuna kadar okuyun!

Okul yıllarınızda size sataşan sinirlerinizi bozan arkadaşlarınız var mıydı? Ne kadar da rahatsız edicidir böyle tipler değil mi? Kendilerini okulun kralı zannederler, kabadayılık yaparak her istediklerini elde edebileceklerini düşünürler. Bugün bu kabadayılık okul bahçesinden sanal ortama taşınmış halde. Adına da siber zorbalık deniyor. Gelin bu zorbalığa yakından bakalım.

Geleneksel zorbalık okulun bahçesinde fiziksel ve sözlü olarak yapılan tacizleri içerirdi. Ancak internet kullanımının artmasıyla birlikte ne yazık ki zorbalığın alanları genişledi. Akıllı telefonlarla birlikte zorbalık insanoğlunun yakasını bir saniye bile bırakmaz oldu. Yapılan araştırmalara göre ebeveynler çocuklarını sanal ortamda kontrol edemeyeceklerini düşünüyor. Ve çoğu aile çocuklarının siber zorbalıkla yüzleşmesinden ciddi derecede endişe duyuyor.

Siber Zorbalık

Siber Zorbalık

Siber zorbalık fiziksel şiddet içirmese de insanlar üzerinde klasik zorbalıktan daha kalıcı zararlar bırakabiliyor. Siber zorbalığı yapan kişiler isimsiz oldukları için yakalanmayacağını düşünüp karşısındakine istediği sözleri söyleyebiliyorlar. Ve kimliği belirsiz olduğu için rahatlıkla uyguladığı duygusal şiddetin dozunu artırabiliyor. Okul bahçesinde çocuk hızlı koşabilirse ya da bi yere saklanabilirse zorbadan kurtulabilirken sanal alemde bu imkansız hale geliyor ve sosyal medyadaki her adımında küçük düşürülüyor.

Lizzy Velasquez’in Siber Zorbalık Karşısındaki Tutumu

Siber zorbalığa maruz kalanlardan biri de 26 yaşındaki Amerikalı Lizzy Velasquez. Doğduğundan beri kilo alma problemi yaşayan Lizzy, hayatı boyunca 29 kilonun üzerine çıkamamış. Bir gözü de görmeyen genç kadın sosyal yaşamında da arkadaşlarının kinayeli laflarını duymak zorunda kalmış. Bu durumu kafasına takmamaya çalışan Lizzy Velasquez’ in hayatı bir video ile değişmiş. Milyonlarca kişinin izlediği video da genç kadının fotoğrafları dönüyor ve videonun başlığında da “Dünya’nın en çirkin kadını” yazıyormuş. Lizzy adeta bilgisayarının karşısında çakılmış kalmış. Videonun altında binlerce kişinin yazdığı nefret dolu mesajları okumuş. Kafana bir silah daya ve kendini öldür. Senin yakılman lazım. Acımasızca yazılan yorumlar genç kadına intiharı düşündürmüş. Ama Lizzy yılmayıp bu siber zorbalığın hayatını mahvetmesine izin vermemiş.

Lizzy Velasquez

Lizzy Velasquez

Okullarda çocuklar arasındaki aşağılamalara karşı konferanslar düzenlemeye başlayan Lizzy, bu trajik durumu tersine döndürmeyi başarmış. Bugün hakkında belgeseller çekilen Lizzy Velasquez, Dünyanın en çirkin kadını ünvanını, Dünyanın en cesur kadını ünvanına döndürmüş halde. Lizzy insanlığa sesleniyor. “Buna devam edebilirsiniz. Beni Dünyanın en çirkin kadını olarak görebilirsiniz ama öyle değilim. Ben iyi bir insanım ve iyi olmaya devam edeceğim.” diyor. Bizde Lizzy’e sesleniyor ve onu ne kadar sevdiğimizi söylüyoruz. Çünkü o Dünyanın en cesur kadını!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: