Kapat

Satürn Halkaları Hakkında 6 İlginç Gerçek

Anasayfa
Bilim&Kültür Satürn Halkaları Hakkında 6 İlginç Gerçek

Güneş sistemindeki en ilgi çekici cisim bir çoğumuza göre Satürn ve onun halkaları. Peki nasıl oluşmuş olabilir bu Satürn’ün halkaları ve neden bu kadar ilginç ve aynı zamanda ilgi çekici?  Hadi gelin şimdi nasıl oluştuklarını ve bu halkalar hakkında öğrendiğimiz ilginç bilgileri 6 madde de inceleyelim.

1.)Satürn’ün etrafındaki halkaların nasıl oluştuğuna dair en çok inanılan fikir, bu halkaların kuyruklu yıldız ve aynı ay gibi uyduların parçalanmasıyla oluşturduğu kalıntıların bir araya gelmesiyle oluştuğu söyleniyor. Bu kalıntıların %93’ü buzdan %7’si kayalardan oluşmakta. Büyüklükleri ise bir sofra tuzu boyutundan orta halli bir dağa kadar değişken bir serpinti.

2.) Jupiteri bir kenara koyacak olursak güneş sistemindeki en hızlı dönen gezegendir Satürn. Bu dönme hızı sayesinde de ekvatordan biraz şişkincedir. Bu durumda kütle çekim etkisini artırarak ekvator düzleminde oluşacak halkaları müsait kılar.

3.) Peki Dünya’nın çevresinde niye halkası yok? Cevabı basit aslında. Dünyamız ekvatordan yeterince şişkin değil, yeterince hızlı dönmüyor, üstelik Rohce limiti denilen kütle çekimi ile uyduları parçalayabilecek olan sınırımız çok ufak kalıyor. Ayın yakınında bile değil.

Satürn'ün Halka Yapısı

Satürn’ün Halka Yapısı

4.) Satürn’e dönelim tekrardan. Halkalarının arasında boşluk olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi ise Satürn’ün kendi uyduları. Halkaların içinde yer alan bu uydular kütle çekim etkisiyle halkalar arasında boşluklar olmasını sağlamıştır.

5.) Satürn’ün uydularından bahsetmişken bu halkaların içinde olmayan ama bu nizami halka şeklinin incecik kalmasını sağlayan Pandora ve Prometheus uydularını da unutmayalım.

6.) Ve son olarak Satürn’ün görünmeyen milyonlarca kilometre çapındaki son halkası. Çok soğuk bir gaz bulutu olduğundan Infrared teleskoplar ile sonradan keşfedildi. Yani kızılötesi teleskoplar ile. Ortalama olarakta 4-11 milyon kilometre uzaklıkta kalıyor bu Satürrn’ün en dıştaki halkası. Bu devasa gaz bulutu son halka gözle görülmek için pek uygun değil.

Görsellerde kullanıdığım fotoğraflarınçoğu henüz daha yeni. Nasa’nın 2016 kış aylarında yayınladığı Cassini uzay aracından yani uzay telekopunun gerçek fotoğraflarından alıntılanmıştır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: