Kapat

Robot Avukat (Donotpay) Uygulaması

Anasayfa
Gündem Robot Avukat (Donotpay) Uygulaması

Robot Avukatlar Devrede

 

Amerika’da usülsüz park cezalarının yüksek olmasından dolayı 19 yaşındaki bir öğrenci kendi deneyimleri sayesinde ilk robot avukatı buldu. Yapay zekâya sahip bu avukat, size sorduğu sorular, aldığı cevaplar neticesinde söz konusu olan cezanın nasıl ve hangi koşullar altında yazıldığını öğreniyor ve size bilgi veriyor. Gerekli bilgileri aldıktan sonra bir itiraz dilekçesi oluşturuyor. Bu itiraz dilekçesi sayesinde gerekli mercilere başvurmanız mümkün hale geliyor.

 

Bu durumda yapmanız gereken tek şey kalıyor. Robot avukatın hazırlamış olduğu itiraz dilekçesini imzalayıp, ilgili kuruma gönderiyorsunuz. Robot avukat, tüm bilgileri sahip olmasının yanı sıra başarı oranı oldukça yüksek dilekçeler sunuyor. Robot avukat sistemini kullanarak dilekçe göndermiş kişilerin %60’ının itiraz dilekçeleri kabul edilmiş ve aldıkları cezalar iptal edilmiştir. Genelde trafik cezaları için kullanılan bu sistem, birçok soruna da el atıyor.

Robot Avukat Haklı Çıkıyor

 

Donotpay adı verilen robot avukat uygulaması, bugüne dek birçok park cezasına itiraz etmiş ve %60’ın üstünde bir oranla haklı çıkmıştır. Yani Donotpay kullanıcılarına yaklaşık 4 milyon dolar kazandırmıştır. Robot avukat, etrafta park yasağı olduğuna dair bir trafik levhası var mıydı?  Gibi sorular sorarak kullanıcıların ilerlemesine yardımcı oluyor.

 

Donotpay itiraz için uygun zemini oluşturup, sorulara gereken cevabı aldıktan sonra dilekçe hazırlıyor. Kullanıcılar mahkemeye başvuruyor ve sonraki süreçte de akıllı avukatın tavsiyeleri doğrultusunda hareket ediyor. Kullanıcılar için oldukça yararlı olan avukat robot, 250 bini aşkın başvuruna yardımcı olarak dilekçelerini hazırladı.

Akıllı Robotta Yeni Projeler

 

Aldığı onlarca trafik cezasından sonra avukat robotu geliştiren Joshua Browder(19) kısa sürede New York ve Londra’yı milyonlarca lira zarara uğrattı. Uygulamanın bir sonraki adımının da geleceği duyuruldu. Uygulamanın bir sonraki adımı ise Seattle olacak. Gelecek yazılım planları arasında, uçağı ertelenen yolcuların haklarını arayabilecekleri bir robotun da olduğu bildirildi.

 

Aynı zamanda HIV hastalarının yasal haklarını öğrenebilecekleri uygulama ve göçmen ve mültecilerim yaşadıkları ülkenin kanunlarını anlamalarını ve öğrenmelerini sağlayacak bir yapay zekâda üretelecek. Hukuk alanındaki uzman konular hakkında fikir belirtebilecek robot avukatların geleceğin hukuk sisteminde işe yarayabileceğini söylemek zor olmasa gerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: