Kapat

Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalar

Anasayfa
Bilim&Kültür Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalar
Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalar

Radyasyon.. Kulağa pek iyi bir şeymiş gibi gelmiyor değil mi? Peki genel olarak bizi tedirgin olan bu kelimenin, hayatımızın her yerinde olan ışığın genel tanımı olduğunu biliyor muydunuz? Hadi nasıl olduğunu hep beraber inceleyelim.

Öncelikle ışık nedir onu algılayalım. Wikipedia kütüphanesine göre ışık, bir ışıma kaynağından çıkan ve cisimlere yansıyan, görmemizi sağlayan bir olguymuş ışık. Peki yeterli mi? Bence değil. Işık için yapılan genel tanımlar görmeyi sağlaması üzerine odaklanıyor. Fakat fiziğe göre ışık daha genel bir kavramdır. Bu nedenle fizikte görülebilir elektro manyetik dalga tanımı tercih ediliyor. Tamam hemen paniğe kapılmayın. Görülebilir elektro manyetik dalga deyince, aslında görülebilir kelimesi işi kolaylaştıran bir kelime. Fizik terimlerinin o kadarda korkulması gereken bir şeyler olmadığını birazdan hep beraber göreceğiz. Işığın görülebilir bir elektro manyetik dalga olduğunu algıladığımıza göre bunu unutmayalım kenarda dursun, daha sonra karşımıza çıkacak.

Meğer ışıkta bir radyasyonmuş!

Meğer ışıkta bir radyasyonmuş dediğimize göre radyasyon neymiş bunu da inceleyelim. Wikipedia kütüphanesine göre, elektro manyetik dalga halinde veya parçacık halinde enerji aktarımı ya da yayılımıdır demiş. Yine karşımıza çıktı elektro manyetik dalga kavramı. Demek ki radyasyon da bir elektro manyetik dalgaymış fakat bu radyasyonun tehlikeli olan, olmayan kısımlarını nerden bileceğiz?

Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalar

Radyasyon ve Elektromanyetik Dalgalar

Radyasyonun tehlikesi adına bilmemiz gereken iki şey var. Çok basit iki şey. Bunlardan biri insan sağlığına zararlı olan radyasyona iyonize radyasyon, insan sağlığına zararlı olmayan radyasyona ise tahmin edeceğiniz gibi iyonize olmayan radyasyon diyoruz. Basitçe bu şekilde.  Tamam şimdi ışığı da bu şekilde görülebilir elektro manyetik dalga kavramı olarak tanımlamıştık. O zaman son kısma yani radyasyon ve ışığın ortak noktasına, elektro manyetik dalga kavramına geldik. Bunu basitçe algıladığımız zaman bütün bağlantıları kurmuş olacağız.

Adil davranıp onu da Wikipedia’ya soralım dedik ve oradaki tanımı da biraz basitleştirmek gerekti. Şöyle bir şey oluştu, elektrik alan ve manyetik alanın iş birliği ile ortaya çıkan ve bir doğrultuda yayılan dalgalardır. Bu dalgalar C hızında yayılıyor diye özellikle belirtilmiş. Yani ışık hızında yayılıyorlarmış. Görülebilir dediğimiz ışıkta bu elektro manyetik dalga sınıfının ufacık bir kesiminde yer alıyor. Bu sınıflandırmaya da zaten Elektromanyetik spektrum adını veriyoruz. Ve işte tam olarak bizim görebildiğimiz ışık bu kadar küçük bir kısma tekabül ediyor. Mesela yılanlarda kızıl ötesi olan bölgelerde yürürler bu şekilde yüzeylerin sıcaklıklarına soğukluklarına göre avlanmaları kolaylaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: