Kapat

Osmanlı Devleti Hakkında Bilinmeyenler

Anasayfa
Bilim&Kültür Osmanlı Devleti Hakkında Bilinmeyenler

1.) Bir Arap aşiretinden sultan Abdülhamit’e hediye olarak Ferhan isimli at gönderilir. Atın özelliği ise padişah binerken at hafifçe eğilmektedir.

2.) Delibaş isimli yeniçeriler büyük mermerleri tokatlayarak yetiştirilirlerdi. Bir düşmana tokat attıklarında düşman daha yere düşmeden ölmüş olurdu. Yere kazdıkları çukarlarda düşmanların adlarını tokatlarlardı.

3.) Osmanlı’da kızlara eğitim verilmediği bilgisi tamamen yanlıştır. Osmanlı’da kızlara özel bir okul bile vardır. Füyazat-ı Hamidiye bunlardan birisidir.

4.) Osmanlı’da bilinen en ilginç mesleklerden birisi mancıcılıktır. İnsanlar diledikleri zaman macıcıdan bir şeyler alıp hayvanlara verebilirlerdi. Ya da parasını macıcılara verirlerdi ki o hayvanları beslesin.

5.) Dünyanın ilk hayvan hastanesi Osmanlı İmparatorluğundadır. Sonbaharda geriye dönemeyen leylekler başta olmak üzere göçmen kuşlar için “Gurabahane-i Laklahan” açılmıştır. Türkçe ismi de “Düşkün Leylekler Evi” dir.

6.) Kanuni Sultan Süleyman Mohaç’ta 7 Hristiyan ordusunu yendikten sonra o geceyi bir çukurda geçirmiştir. Amacı ise Allah’ı hatırlayıp kibrini yenebilmektir.

Osmanlı Devleti Hakkında Bilinmeyenler

7.) Eski filmlere baktığımızda Fransızların dansa ne kadar düşkün olduğunu görebiliriz. Osmanlı’nın 10. Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Fransa’da moda olan dansı yolladığı bir mektupla yasaklatmıştır. Olayın kaynakçası tarihçi Hammer’dir.

8.) Papa tarafından aziz ilan edilen Rahibe Teresa aslında Osmanlı kadınıdır. Gerçek ismi ise Gonca Boyacıdır.

9.) Osmanlı döneminde Hurufilik isminde bir mezhep ortaya çıktı. Devletin varlığını tehlikeye atan bir mezhep. Huruf harfler ile ilgili demektir. Bu mezhep sayılar ve seslerle ilgilidir. Mezhep yüzde, anneden gelen 7 hattın olduğunu, babadan gelen 14 hattın olduğunu savunur. Dinde yeni yeni değişimler yapmak isterler. Aslında ilk başta normal bir mezhep olarak görünürken dünyanın, ahiretin her şeyin kendilerine ait olduğunu söylemesi, ben aslında İsa’yım, Mehdi’yim demesi sınırları taşırır. 1450 yılında büyük bir çukur kazılır ve Hurufilik üyeleri burada yakılır. Bir kaç bin kişinin yanması bu mezhepi yıkar.

10.)Fatih Sultan Mehmet İstanbul surlarına dayandığı zaman Bizans İmparatorluğuna bir mesaj göndermiştir. Mesajda İstanbul teslim edilirse kralın ve ailesinin serbestçe çıkabileceği başka yerde kral kalacağı yazmıştır. Kral da biz burayı vermek yerine ölmeyi tercih ettik diye cevap vermiştir. Tabi ki Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a askerleri ile beraber girmiştir. Kral tacını çıkartarak bir asker gibi ölmeyi tercih etmiştir.

11.) III.Selim 28 yaşında tahta çıktığında durumlar oldukça kötüye gidiyordu. Bilim ve teknik için hemen düzenlemelere gitti. 22 devlet adamıyla yeni düzen denilen bir program uyguladı. Uygulanan bu program tam iyi sonuçlar getiriyordu ki o anda muhalefet ile karşılaştı. Kabakçı Mustafa İsyan’ı çıktı ve padişah görevden alındı. Epey zaman geçtikten sonra III.Selim’i tekrar tahta çıkarmak istediler. O sırada görevde olan padişah III.Selim’in idamını emretti. III.Selim tahta çıkacakken hayata gözlerini yumdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: