Kapat

Onları Belki de Sadece Biz Tanımıyoruz.

Anasayfa
Bilim&Kültür Onları Belki de Sadece Biz Tanımıyoruz.
dünyanın en büyük siber saldırısı

Dünya’ya nam salmış bir Türk hacker grubundan bahsediyoruz: Türk Hack Team

Onlar internetin karanlık bölgesindeki adamlar. Dünya’nın en güçlü askeri yapısı olarak kabul edilen Nato’nun sistemine sızmayı başararak çökerten ve zaman zaman Washington Post gibi ünlü gazetelere manşet olan bu adamları belki de en az tanıyan biziz. Kendilerini bir sır gibi saklayan ve dünyanın en korkulan hacker gruplarından biri olan bu adamlar kim?

İsimlerini ilk olarak 2002 yılında, o dönemlerin en popüler sosyal iletişim ağı olan MSN’i hackleyerek duyurdular. Dikkatinizi çekerim MSN Microsoft’a ait bir iletişim ağıydı. Bundan sonrası da adım adım gelmeye başladı. Çin Silahlı kuvvetleri, Nato, Vatikan, Unesco, Alman ve Rus istihbarat servisleri, Fransa Cumhurbaşkanlığı, Toshiba, Audi, Hyundai, Birleşmiş Milletler gibi üst düzey güvenliği ve gücü olan sistemleri çökerttikten sonra tanınmaya başlayan Türk Hack Team grubu küçük bir lider kadrosunun altında 800 bin üyeden oluşuyor ve geçen sene dünyadaki en popüler ikinci hacker grubu seçildiler.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan Türkiye-Rusya arasındaki kriz nedeniyle Rusya’ya toplu siber saldırı düzenlediler. Bir çok Rus bankası ve gizli servislerinin internet sitelerinin çökmesiyle ağır ekonomik zarara uğrayan Rusya’da bankalar haftalarca kapalı kaldı. Bunun üzerine de Rus yetkililer hedef olarak Türk Hack Team grubunu gösterdiler. Bu nedenle ekip kimliklerini gizlemeye özen gösteriyor. Her an Rus gizli servisinin ya da dünyadaki bazı örgütlerin infazına uğrama gibi riskleri var. Ve yaptıkları iş aynı zamanda uluslar arası alanda büyük suç teşkil ettiği için gizlenmeleri son derece önemli.

Ekibin lider kadrosundakilerin kim oldukları bilinmiyor. Sosyal hayatlarında sıradan işlerde çalışıyorlar. Kimi şirket yöneticisi, kimi doktor, kimi öğretmen. Günlük hayatında sıradan gözüken bu kişiler aynı zamanda büyük sırları taşıyorlar. Kim bilir belki de sizin iş arkadaşınız, dünyanın peşinde koştuğu o isimlerden birisidir. Yine geçtiğimiz yıllarda Alman İstihbarat Servisini ve devlet sitelerini yaptıkları operasyon sonucunda çökerttiler. Olayın şokunu yaşayan Alman Meclis’i Türk Hack Team adına soru önergesi verdi. İnceleme başlatıldı fakat Alman gizli servisleri hiç bir sonuca ulaşamadılar. Alman gizli servisinin raporunda ise Türk Hack Team için şu sözler yazıyordu. “Son derece tehlikeli ve iyi organize olmuş siber suç ekibi”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: