Kapat

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Anasayfa
Bilim&Kültür Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfkeyi kontrol etmekteki amaç, insanın sahip olduğu yoğun duyguları saldırgan davranışlara dönüştürmemesi ve özellikle çevresine daha sonra kendisine zarar vermemesinin önüne geçmek ve duygularını doğru ifade edebilmesinin önünü açmaktır. Böylesi bir kontrolü sağlamak ne derece kolaydır?

Öfkeyi açığa çıkartan duygular; yetersizlik, kıskançlık, acizlik, endişe, yalnızlık, korku, anlaşılamamak ve itilmişlik olarak sayılabilir. Bu duyguları başkalarıyla paylaşabildiğimiz ve yarattıkları boşluğu doldurmayı başardığımız sürece öfkenin açığa çıkma ihtimalini de büyük ölçüde düşürmüş oluruz.

Burada amaç öfkeyi yok etmek değil, onu doğru bir şekilde kontrol edip, çevreye verilebilecek olası zararı önlemektir. Öfke, her insanın yaşadığı, doğası gereği geçici bir duygudur. Burada esas olan öfkenin saldırgan tutumlara ya da kine dönüşmesinin önüne geçmektir.

Öfkeniz üzerinde kontrol sahibi değilseniz, haklı olduğunuz durumlarda dahi haksız konuma düşebilirsiniz. Öfkenizi doğru bir şekilde ifade edememeniz, pişman olabileceğiniz hareketlerde bulunmanıza, geri dönüşü zor durumlara yol açabilir. Duygularınızı açıkça karşınızdakine aks ettirebiliyorsanız ve sorumluluklarınızın bilincindeyseniz, içerisinde olumsuzluk barındıran duygularınızı da karşı tarafa doğru bir biçimde aktarabiliyorsunuz demektir.

Belli başlı farkındalıkları kazanmadan öfkenizi sağlıklı bir şekilde ifade edemezsiniz. Hislerini doğru bir şekilde ifade edebilen bir insan olabilmek için, kendisini ve ne istediğini bilen, düşüncelerini iyi tespit edebilen birisi olmak gerekir. Öfkeye kapılmış bir insan istemeden dahi olsa gerçeği çarpıtılmış ve abartılı bir şekilde anlar. Hangi düşüncelerin öfkeyi arttırdığını ve azalttığını gözden geçirmekte fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: