Kapat

Nobel Barış Ödülü Nedir? Hangi Alanlarda Kimlere Verilir?

Anasayfa
Bilim&Kültür Nobel Barış Ödülü Nedir? Hangi Alanlarda Kimlere Verilir?

Nobel Barış Ödülü dünya barışına katkı sağlayan kişi veya kuruluşlara verilen bir ödüldür. Alfred Nobel her yıl bu ödülün verilmesini vasiyet etmiştir. Ulusların ve halkların kardeşliği, silahların ve orduların azaltılması, barış kongrelerinin düzenlenmesi gibi çabaları olan kişi veya kurumlara Nobel Barış Ödülü verilir.

Hangi Alanlarda Nobel Ödülü Verilir?

İlk Nobel Ödülü 1901 yılında verilmiştir. Her yıl verilmesi planlanan ödül, özellikle savaş yıllarında ödüle kimsenin layık görülmemesi sebebiyle bazı yıllar verilememiştir. Ödüller, Alfred Nobel’in kurduğu bir dernek tarafından verilmektedir ve dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilir.

Fizik, Kimya, Fizyoloji ve Tıp alanında önemli icatlar yapan kişiler, Edebiyat alanında beklenen niteliklere uygun eserler yazan yazarlar ve barış için en çok çalışan insanlar Nobel Barış Ödülü ile ödüllendirilir.

Alfred Nobel Kimdir?

Alfred Bernard Nobel 1833 yılında Stokholm’da dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir aileden dünyaya gelen Nobel’in babası Nobel doğduğu yıl iflas etti ve aile ekonomik açıdan kötüleşti. Ardından babası silah satmaya başladı ve Nobel babasının işini devam ettirebilmek için kimya eğitimi aldı. İçinde patlayıcı ve kuru barut da bulunan 350 civarında patent sahibi oldu. Nobel’in sahip olduğu patentler dünyada savaş silahlarında kullanılan malzemeler. Nobel, buluşlarıyla savaş sanayisine büyük katkı sağladı. Günümüzde barışa katkı yapan insanlara onun adıyla ödül verilmesi büyük bir ironi gibi gözüküyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: