Kapat

Nissan BTV Teknolojisi İle Akıl Okuyan Araçlar Geliyor

Anasayfa
Bilim&Kültür Nissan BTV Teknolojisi İle Akıl Okuyan Araçlar Geliyor

Nissan’nın Geliştirdiği BTV Teknolojisi İle Otomobiller Aklınızı Okuyacak

Nissan’nın geliştirdiği ve 2018 CES fuarında ayrıntılı olarak tanıtılacak BVT, yani Brain To Vehicle teknolojisi ile artık otomobilleriniz yapacağınız hamleleri önceden algılayacak

Kendiliğinden giden yani pilotsuz otomobil teknolojisi her zaman hayallerde olan bir teknolojidir. Özelikle sizler için güvenli olacak ve kaza riski olmayacak bir otomobil sürüş keyfi hiç de fena olmazdı. Özellikle 2017 yılında otomotiv sektöründe meydan gelişmeler aslında bu gibi hayallerin çok da uzak olmadığını gösteriyor.

Pilotsuz otomobil dönemine çok az kaldığının son işaretini de Nissan, geliştirdiği bir beyin algılayıcı işletim sistemi ile gösterdi. BVT yani Brain To Vehicle teknolojisi ile artık yeni nesil otomobiller pilotun hareketlerini önceden algılayarak kendi kendine yapılmak istenen hamleyi yapabilecektir.

0.2 ve 0.5 Saniye Önceden Hamleler Algılanabilecek 

Yeni teknoloji ile artık otomatik kontrol ile pilotun yapmayı düşündüğü hareketleri ve müdahaleleri otomobil kendiliğinden algılayacak ve pilottan yaklaşık 0.2 ve 0.5 saniye önce söz konusu hamleleri yerine getirecek. Aslında çok az bir zaman olarak görülse de olumlu kazaların çoğunluğu salise farkıyla  geç ya da erken gelen müdahalelerden kaynaklandığı düşünüldüğünde oldukça faydalı bir zaman olacağını söyleyebiliriz.

Kaza Oranlarını Büyük Oranda İndirebilir

Buna bağlı olarak BVT teknolojisi ile otomobil kazalarında çok büyük oranda bir azalma sağlanabilir. Özellikle çok kısa bir zaman farkıyla yapılan hamleler nedeniyle meydana gelen kazaların ortadan kalkabileceğini söyleyebiliriz.

Pilot kontrolünü de arttıracak olan BVT teknolojisi 2018 CES fuarında meraklılar ile buluşacak. Algılayıcı bu sistem yeni nesil otomobillerde kullanıldığında ne kadar etkili olabileceğini göreceğiz. Ancak hali hazırda tamamlanan bir teknoloji olan BVT teknolojisi öncelikle Nissan araçlarda kullanılacağını söyleyebiliriz.

Yeni Nesil araç Kontrol Teknolojisi İle Ne Zaman Tanışırız ?

Bu gelişme ile artık bir adım daha pilotsuz araçlara yaklaştığımızı söyleyebilir. Ayrıca bu sistem yarı otomatik ve tam otomatik seçenekleri ile sunularak kontrolün daha çok sizde ya da aracınızda olma tercihini yapma olanağına kavuşacaksınız. Ülkemiz açısından bu teknolojinin hangi yıl geleceğini kestirmek zor olsa da aslında uzak olmadığını söyleyebiliriz. Nissan araçlar için ülkemiz başta gelen pazarlardan. Dolayısıyla yeni nesil araçlar ile tanışan ülkelerden olabiliriz.

Nissan BTV Teknolojisi Hakkında Diğer Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: