Kapat

Nissan Akıl Okuyan Otomobil Üretecek

Anasayfa
Bilim&Kültür Nissan Akıl Okuyan Otomobil Üretecek

Nissan’dan Akıl Okuyan Otomobiller Projesi

2017 senesi özellikle elektrikli araçlar açısından fevkalade gelişmelerle dolu bir yıl olarak geride kaldı. 2018 yılına girdiğimiz bu ilk günlerde Nissan seneye damgasını vuracak bir projeyi kamuoyuna duyurdu. Nissan tarafından Brain to Vehicle (B2V) adı verilen bu proje ile basit bir şekilde beyin aktivitelerini kontrol edilmesi sonucu yapılan analiz ile sürüş sırasında yapılacak hamlelerin vücuttan önce beyinde iken algılanması ve anında reaksiyon gösterilmesi amaçlanıyor.

Ces 2018 fuarı sırasında Nissan tarafından detaylı olarak tanıtılacak olan bu teknoloji sayesinde direksiyon başındayken reaksiyon zamanlaması 0.2 saniye ile 0.5 saniye arasında artıyor. Her ne kadar kısa bir zaman dilimi gibi gözükse de ölüm ile sonuçlanan kazaların birçoğunun saliselik zaman dilimlerinde yapılmakta olan yanlış ve hatalı hamleler sonucu olduğu dikkate alındığında bu projenin kazaların en aza inmesine yardımcı olması haricinde Nissan tarafından bu proje şoför araca bindiğinde koltuğu kendisi hamle yapmadan önce algılayarak otomatik şekilde koltuk konforunu ayarlamak için kullanmayı da planlıyor.

Güvenli Araç Sürüşü Konusunda Büyük Kökten Değişim

Nissan tarafından üretilen bu proje ile yarı otomatik pilot ve otomatik pilot geçişlerinin de çok daha fazla güvenme olması planlanıyor. Nissan tarafından planlanan proje ile ilgili yapılacak olan işlemler her ne kadar şu an için hayal aşamasında gibi gözükse de aktif projenin bir şekilde kullanılacak bir teknolojiye dönüştürülmesi halinde güvenli araç sürüş konusunda oldukça büyük bir yenilik olacağı öngörülüyor.

Bu konu ile ilgili Nissan tarafından üretilen Brain to Vehicle projesi ile ilgili tanıtım ve bilgilendirme videosu Nissan tarafından paylaşıldı. Nissan tarafından paylaşılan projeye ait video paylaşıldığı andan itibaren büyük ilgi gördü. Nissan bu projeyi  Ces 2018 fuarı kapsamında katılımcılar tarafından denenebilecek şekilde geliştirdiğini de açıkça belirtilmiş bulunuyor. Yapılan bu açıklamadan sonra Nissan tarafından üretilen bu projenin gelişim aşamaları şimdiden merakla beklenmeye başlandı. Önümüzdeki yıllarda projenin proje aşamasından çıkarak kullanılmaya başlanması halinde araç sürme ile ilgili birçok alışkanlığın kökten değişime uğraması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: