Kapat

Neden Kitap Okumalıyız?

Anasayfa
Bilim&Kültür Neden Kitap Okumalıyız?

Anlamlandırma, yorumlama, düşünme ve karar verebilme yetilerimizin gelişebilmesi nitelikli kitap okuma sayesinde mümkündür. Bu yetilerin gelişmiş olması hayatımızın seyrini değiştirebilir.

Kitap okurken beyinde sağ ve sol lob aynı anda çalışır ve iki lobun da dengeli bir şekilde gelişimine katkıda bulunur. Bu zekâ gelişimi açısından önemlidir. Kitap okumanın size her seferinde yeni ve farklı bir şey vereceğini düşünürseniz, ufkunu genişletmek isteyen insanların bir numaralı aracı kitap olmalıdır. Kitap okumak zihninizin çalışmasını sağlar. Beynin daha önce alışık olmadığı bilgilere maruz kalması, yeni şeylerle tanışması, kitap okurken zihninizde bir şeyleri canlandırması zihin jimnastiği yapmanızı sağlar ve bu yolla canlı ve keskin bir zihne sahip olursunuz.


Televizyon gibi görsellik barındıran araçlardan faydalandığınız zaman hayal gücünüzü kullanmanıza pek de gerek kalmaz. Çünkü halihazırda her şey önünüzdedir. Kitap okumak ise öyle değildir. Okurken okuduklarınızı sürekli gözünüzün önüne getirirsiniz ve bu hayal gücünüzün sınırlarının genişlemesini sağlar. Kitap okumanın faydalarından birisi ise huzur veriyor olmasıdır. Özellikle sessiz bir ortamda okuyorsanız sakince bir kitabın tadını çıkartmak sizi gevşetir, dinlendirir ve mutlu eder. Sıkıntılarından uzaklaşmak isteyen insanlar için kitap okumak çok iyi bir yöntem olabilir.


Hakkında okuyacağını her kitapla birlikte, dünyadaki her ülke ve her döneme dair bilgi sahibi olabilir, başka bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. Son olarak kitap okumak anadilinizde ve yabancı dillerde birçok yeni kelime öğrenmenize ve kelime dağarcığınızı genişletmenize katkıda bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: