Kapat

Nasa’dan Açıklama:  Dünyaya Çok Yakın Mesafeden Bir Asteroid Geçecek!

Anasayfa
Bilim&Kültür Nasa’dan Açıklama:  Dünyaya Çok Yakın Mesafeden Bir Asteroid Geçecek!

Dünyaya ilk defa bu kadar büyük bir asteroid (gök cismi) yaklaşacak. Tarih 1 Eylül !

Nasa çok kritik bir açıklama yaptı. Nasanın açıklamalarına göre; 1 Eylül’de dünyamıza çok yakın bir mesafeden dağ büyüklüğündeki bir gezegenin Dünyamız yörüngesine teğet geçeceğini söyledi. Bu olayın küçük teleskoplarla dahi gözlemleneceğini açıkladılar. Nasa daha önce de bir çok kez dünyamıza teğet geçmiş bir çok asteroidin olduğu açıklamalarını yapmıştı ama 1 Eylül’de geçecek olan asteroid 4.4 km çapında ve daha öncede dünyaya hiç bu kadar büyük bir asteroidin teğet geçmediğini söyledi.

DART Sistemi Çok Yakında Etkin Hale Gelecek, Test Tarihi 2024!

Nasa olası gök cisimlerinin dünyamıza çarpmaması için de bir sistem geliştiyor. Bu sistem olası gök taşlarının ve büyük asteroidlerin dünyamıza çarpmasına engel olacak. Cisim henüz yaklaşırken geliştirilen bu sistem sayesinde daha dünyamıza milyon kilometreler kala bu cisim imha edilecek. Dünyamızı düşmesi olası olan asteroidlerden ve gök cisimlerinden koruyacaklar. Bu sistemin adı da DART.

DART Sistemi

Dart sayesinde Dünya için her an sorun yaratabilecek, sıkıntı çıkarabilecek ve zarar verebilecek cisimler engellenebilecek. Sistem şöyle çalışacak. Kinetik çarpma yöntemi uygulanacak ve gök cisimlerinin yönü ve hızı bu sayede değiştirilecek. Yalnız bu sistem şu anda kullanılmıyor yani henüz tam hazır değil ve uzun yıllarda hazır olması beklenecek gibi gözüküyor. Nasa 2024 yılında bir test yapacak. Dünyaya zarar vermeyecek küçüklükte bir asteroid için test yapılması düşünülüyor ve bu sayede DART sisteminin ne denli başarılı olacağı görülecek.

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan bu DART sisteminin en can alıcı noktası ise zamanlamayı düzgün yapabiliyor olması gerekiyor. Eğer zamanlama düzgün yapılamazsa dünyayı ilerde sık sık doğabilecek bu gök cisimleri sorunundan koruyamacak ve onca emek, zaman, çaba boşa gidecek. Ondan dolayı çalışmalar titizlikle ve incelikle yapılmaya devam ettiğinden bu sistemin ortaya çıkması biraz zaman alacak. Söylediğimiz gibi en erken 2024’te bir test yapılacak ve DART sistemi bu tarihte ilk kez kontrol edilecek. Umarız her şey yolunda gider ve dünyamız için bu tehditler artık giderilmiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: