Kapat

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İspanyol Korku Gerilim Filmleri

Anasayfa
Film&Sinema Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi İspanyol Korku Gerilim Filmleri

İspanyol sineması son yıllarda korku gerilim kategorisinde ürettiği filmlerle adından fazlasıyla söz ettirdi.Zira özgün ve kaliteli senaryo,kaliteli oyunculuk ve akıcı işleyiş beraberinde korku filmi sevenleri tatmin edecek türden başarılı yapımların ortaya çıkmasını sağladı.

Korku filmi izlemekten keyif alıyorsanız bu listede sizlere sunacağımız İspanyol sineması ürünü korku gerilim filmlerini fırsatını bulduğunuz ilk anda seyretmenizi öneririz.Daha önce korku filmleri üzerine birçok liste yaptık ve sizlere seçimleriniz konusunda yardımcı olmaya çalıştık.Bu listelere de göz atmak isterseniz yazının sonunda ilgili listelerin linklerine ulaşabilirsiniz.

İspanyol Sinemasının En İyi Korku Filmi Örnekleri

Diğerleri-The Others-2001-İMDB 7.6

Sonunu tahmin etmenin imkansız olduğu ters köşe senaryosu ve git gide yükselen gerilim dozu ile aradan geçen yıllara rağmen adını hala sık duyduğumuz kaliteli bir gerilim filmi örneği olan Diğerleri bizleri ikinci dünya savaşının yaşandığı yıllara götürüyor.

Filmin konusu kısaca şu şekilde;Kocasını savaşta kaybeden Grace güneş ışığına hassasiyeti olan iki çocuğuyla birlikte, büyük bir konakta yaşamaktadır. Perdelerin hep sımsıkı kapalı tutulduğu eve, üç kişi uğrar: ihtiyar bir kadın ve adam, bir de dilsiz genç kız. Evi çekip çevirecek yardımcılar aramakta olan Grace, bu kişilere iş verir; onları çocuklarının sağlık durumu konusunda uyarır. Öte yandan, Grace’in kızı Anne, Victor adlı bir çocuğun kendileriyle birlikte evde yaşadığına inanmaktadır. Evin çevresini kaplayan yoğun sis yüzünden kasabayla irtibatları kesildiği sırada, grace, kızının anlattığı hikayelerin doğru olabileceği yolunda kanıtlarla karşılaşır. İşte bu noktada, eve yardımcı olarak aldığı insanlardan da şüphelenmeye başlar.

Ceset-El Cuerpo-2012-İMDB 7.6

Filmin her saniyesinde bir gizem havası hakim ki sonlara doğru bu gizemlerin hepsi çözülüyor.Zira bu yönüyle sağlam bir bulmacayı andırıyor.Hayatını kaybeden bir kadın ve kaybolan cesedi peşinden ardı sıra gizemli olayları getiriyor.Olayı çözmeye çalışan polis de kendini bu gizemin içinde buluyor.Farklı bir film olsa da artık sıradan korku filmlerinden kurtulsam diyorsanız ve Ceset filmi ile henüz tanışmadıysanız ekran başına geçip tadını çıkarmanızı öneririz.

Yetimhane-El Orfanato-2007-İMDB 7.5

İspanyol sinemasının kaliteli korku filmi örneklerinden biri olan filmde;Çocukluğunun geçtiği yetimhaneyi yeniden faal hale getirmeyi amaçlayan evli ve bir çocuk sahibi Laura’nın bu adımı geçmişinden gelen gizemlerin tekrar depreşmesine neden olacaktır.Farklı ve özgün senaryosu ve etkileyici sonuyla çoğu korku filmi severin favori listesinde yerini almış izlenmesi gereken bir yapım.

Ölüm Çığlığı-Rec-2007-İMDB 7.5

El kamerası ile çekilen korku filmi örneklerinin en başarılarından biri belkide en önde geleni diyebileceğimiz Rec serisinin ilk filmi 2007 yılında çekildi ve oldukça başarılı bulundu.Sonrasında çekilen devam filmleri ise aynı kaliteyi yansıtamadı.

Rec filmi kısaca konusu;Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır. Kadının evine varan ekip, evin içinden korkunç çığlıklar duyarlar. Bundan sonrası hafızalardan çıkmayacak bir kabustur.

Karanlık Taraf-The Hidden Face-2011-İMDB 7.4

Adrian ve Belen Kolombiya’ya taşınma kararı alır ve burada ikinci dünya savaşından kalma bir konağa yerleşirler.Belen,Adrian’ın kendisine olan sevgisini test etmek istemektedir ve bunun yolunu evin içinde yaptığı bir keşifte bulur.Ev gizli bir panik odasını içinde barındırmaktadır.Bu panik odası Belen için dehşet bir serüvenin başlangıcı olacaktır.

Ölüm Uykusu-Mientras Duermes-2011-İMDB 7.2

Cesar mutlu olamamaktan muzdarip bir apartman görevlisidir. İnsanlar mutlulukları paylaşa dursun, o da etrafındaki herkesle mutsuzluğunu paylaşıyor. Bir kapıcı olarak çalıştığı için de apartman sakinlerini mutsuzluğuna hedef seçiyor. Cesar, sürekli mutluluk saçan ve gülümseyen Clara’yı mutsuz etmeyi kafaya koyuyor. Sonra işler biraz çatallanıyor. Mutsuzluğun insan hayatına nasıl da kolayca sokulduğunu ve bir daha gitmemek üzere yerleştiğini hayretle göreceğiniz bir İspanyol yapımı.

 

28 Hafta Sonra-28 Weeks Later-2007-İMDB 7.0

Seri filmlerde genel olarak sonra çekilen film yetersiz bulunur ve daima ilk film daha değerli bir yere oturtulur.Lakin 28 Gün Sonra filminin devamı olarak çekilen 28 Hafta Sonra filmi bu görüşü tamamen tersine çevirmeyi başarmış bir yapım.İlk filmin üstüne kat ve kat daha fazlası konulmuş ve ortaya bu başyapıt çıkmış.Ki yıllardır zombi filmi severlerin belkide en başarılı gördükleri filmlerin başında gelen bir yapım.

28 Hafta Sonra filminin kısaca konusu;Virüsün yayılmasının üzerinden 28 hafta geçmiştir ve Amerikan ordusu virüsü kontrol altına alarak düzeni tekrar sağlamaya başlamıştır.İnsanlarda yavaş yavaş temizlenen bölgelere sevk edilmeye başlanmıştır.Lakin babalarının yanına dönen iki kardeşin annelerini ve eski evlerini merak etmeleri ve yasaklı bölgeye girmeleri beraberinde yeni bir felaketin kapılarını aralayacaktır.

Öncelikle ilk filmi izlemenizi öneririz zira devam filmi olması münasebetiyle konuda kopukluk yaşayabilirsiniz.

 

Tuhaf Ev-Musaranas-Shrew’s Nest-2014-İMDB 6.7

Tam anlamıyla psikolojik testten geçeceğiniz bir gerilim filmi.Filmde evden dışarı çıkamamasına neden olan rahatsızlığı olan bir kadın bu kadının genç kız kardeşi ve sakar bir komşunun bahse konu evdeki gizemli olaylar ve yavaş yavaş çözülen bulmaca sizi tam anlamıyla ekranlara kilitleyecek.

Julia’nın Gözleri-Julia’s Eyes-2010-İMDB 6.7

Julia’nın sonunda onu kör bırakacak olan bir göz hastalığı vardır. Julia’nın ikiz kız kardeşi de aynı hastalığa yakalanmış ve kendini bodrum katında asarak intihar etmiştir.Herkes onun intihar ettiğini düşünse de Julia aynı fikirde değildir,kardeşini kimin öldürdüğünü bu işin gerçek nedenini öğrenmek amacı ile kendini bu göreve adar ve araştırmaya girer.İpuçlarını tek tek toplamaya başladığı andan itibaren izlendiğinin farkına varır.Bu arada gözündeki hastalık ilerlediğinden dolayı Julia cerrahi bir operasyon geçirir ve iki hafta boyunca gözünde bir sargı ile yaşamak zorunda kalır.Kardeşini öldüren katilin geceleri evine girip kendisini izlediğini hisseder ve onun için gerilimli saatler başlamıştır.

 

 

Kapan-Fermat’s Room-2007-İMDB 6.7

İspanyol sinemasının kaliteli örneklerinden biri olan film,film tabirinden ziyade bulmaca tabirine daha yakın duruyor.Başladığı andan itibaren bir gizem furyasının sizi alıp getireceği filmde sıra dışı bir senaryo sizleri bekliyor olacak.Her şey başarılı bir kaç matematikçinin gizemli bir elden aldıkları bir davetle başlıyor ve bu bulmaca çözmeniz için sizleri bekliyor.

Mumya Evi-House Of Wax-2005-İMDB 5.3

Farklı ve özgün senaryosu ve tarzıyla İspanyol korku sinemasının başarılı örneklerinden biri olan filmde;Altı arkadaş hafta sonu için planladıkları gezi gereği gittikleri kasabanın gezilebilecek tek yeri olan Mumya Evi’ni gezmeye karar verir.Burası olabildiğince canlı bir görüntüye sahip bal mumu heykellerle doludur.Zaman geçtikçe bu heykellerin ardındaki kan donduran sırrı keşfedecek olan arkadaş grubunu amansız bir hayatta kalma mücadelesi beklemektedir.

Korku Filmi Önerileri,Korku Filmi Tavsiyeleri

2017 Yılı En İyi Korku Filmleri,2018 Yılı En İyi Korku Filmleri

Son Yılların En İyi Korku Filmleri Listesi

Stephen King’in En İyi Korku Filmleri

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: