Kapat

Metaller Diğer Cisimlere Göre Neden Daha Soğuk Hissedilir?

Anasayfa
Bilim&Kültür Metaller Diğer Cisimlere Göre Neden Daha Soğuk Hissedilir?
Metaller Neden Daha Soğuk Hissedilir?

Bir elimde metal kutu diğer elimde de karton kutu var. Hangisi daha soğuktur sizce? Cevap ise ikisi de aynı sıcaklıktadır olacaktı. İyi de peki nasıl öyle? Diyenleri duyar gibiyim. Çünkü metallere dokunduğumuzda onu daha soğuk hissederiz. Hadi o zaman bunun sebebini hep beraber inceleyelim.

Bir şeye değdiğimiz de hissettiğimiz sıcaklık soğukluk kavramı, o maddeden derimize veya derimizden o maddeye ısı geçişiyle gerçekleşir. Isının iletimi ise maddeden maddeye farklılık gösterir. Yani açıkçası maddeye özgü bir özelliktir. Bir oda diyelim ki 25 derece ise odada kendiliğinden ısı üretmeyen veya çekmeyen her şey aynı sıcaklıktadır yani 25 derece. Mesela çalışan bir ampulde bu geçerli değildir. Çünkü ışık yayarken aynı zamanda ısı da yaymaya çalışır. Bu gerçeklerin farkına varınca o zaman soruyu daha farklı sormamız gerektiğini anlarız. Sorumuz şu şekilde olsa daha tatmin edici olur. Bazı maddeleri neden daha soğuk veya daha sıcak hissederiz?

Bir şeye dokununca ısının elimize geçtiği durumda sıcaklık, ısının elimizden uzaklaştığı durumda ise soğukluk hissederiz yani birbirinin tam tersi.  Isı, sıcaklık kavramının temelindeki enerji birimidir. Bu yüzden ısının transferi hissettiğimiz sıcaklığı ve soğukluğu vermiş olur. Fakat başta da belirttiğim gibi ısıl iletim kat sayıları maddeye özgü olan kat sayılardır. Kimi maddeler aynı metallerde olduğu gibi ısı transferini çok hızlı gerçekleştirir. Bu onların ısıl iletim kat sayılarının yüksek olduğunun bir göstergesi. Kimi maddelerde ise aynı karton, kağıt gibi maddeler ısı izolasyonları yüksek olduğu için ısı transferleri daha uzun sürer. Aynı şekilde bu da demek oluyor ki ısıl iletim kat sayıları daha düşüktür. Bu konuda mesela bir katı ile gazı karşılaştırdığımızda arada 4 kat fark olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi katıların atomları daha yakın olduğundan dolayı ısı iletimini daha kolay sağlar.

Metaller Neden Daha Soğuk Hissedilir?

Metaller Neden Daha Soğuk Hissedilir?

Şunu da karıştırmayalım ki ısıl iletkenlik ile elektriksel iletkenlik aynı şey değildir. Metaller ısıyı çok iyi iletebilir tamam ama elektriği iyi iletmeyen metaller de var. Mesela örnek olarak alüminyum. Bu yüzden bu iki durumda birini fononlar birini elektronlar sağlıyor. Burada kafamızı karıştırmayalım. Sorumuza geri döndüğümüzde ise metalde ısıl iletkenlik fazla olduğu için ona dokunduğumuzda, vücut sıcaklığımızda daha düşük bir sıcaklıkta ise onu hemen soğuk olarak algılarız. Bunun tam zıttı mesela kalorifere de elimizi sürdüğümüzde oradaki metalin sıcaklığı bizim vücut sıcaklığımızdan daha fazla olduğu için onu da daha sıcak olarak algılamış oluruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: