Kapat

Masalların Korkutucu Yönleri

Anasayfa
Bilim&Kültür Masalların Korkutucu Yönleri

Masallar edebi türler arasında en dikkat çekici olanıdır. Belkide çocukluğumuzdan bu yana bize en çok anlatılandır. Hatta işi biraz daha abartalım. Anne karnındaki çocuğa bile masallar anlatılır. Eğitici bir özellikleri yoktur amaç bizlere ders vermektir. Sonları her zaman iyi bitse de olan olaylar aslında korku filmi konusu bile olabilir. Abarttığımı düşünenler olacaktır. O zaman şöyle aktaralım.

Hansel ve Gratel’i hatırlayalım. Bu masalda gözle görülür bir yamyamlık vardır. Pasta şeklinde bir eve sahip olan cadı çocuğu yemek ister ama zayıf olduğu için yemez. Sonunda çocuklar cadıyı yakarak öldürür ve evden kaçarlar.

Pamuk prenses isimli masalda, annesi prensesi öldürmesi için avcıyı görevlendirir. Öldürmekte yetmez tabi bu kadına bir de kalbini çıkarması istenir. Masaldaki prens ise aslında hastanın önce gideni. Ölü bir kadını öpüyor. Yapılan araştırmalara göre masallarda kadınlara biçilen rollerin günlük hayatımızda büyük etkisi olduğu düşünülüyor. Masallara dikkatli baktığımız zaman kadınlar hep muhtaç haldeler. Uyuyan güzel sarayda yaşıyor yani zengin Pamuk prenses, Rapunzel de tıpkı o gibi muhtaç oldukları şey kurtarılmak. Birisini zindanlardan diğerini kötü kardeşlerden birisini de ölümden kurtarıyorlar. İşin garibi bu kurtarıcı rolü hep prensler yapıyor. Pamuk prenses madem öpücükle uyanacaktı, yedi cücelerden birisi neden öpmedi? Ya da masallarda kurtarma işlemini neden kadınlar yapamıyor? Ortada, o ayakkabı benim, baloda ki kız bendim diyemeyen bir kadın karakterimiz bile var.

Masaldaki kahraman her zaman model alınır ama aslında model oluşturmazlar. Girdikleri mücadelelerde gerçekçi değildirler. Fiziksel güç kullanır, ejderhalar ile savaşırlar ya da sihirler ile bu işlemi yaparlar. Liderlik özellikleri yoktur ve duygusal sorunlarla da başa çıkamazlar. Bu çocuklara aktarılmaz otomatik olarak çocukların gelişiminde hiç bir katkısı olmaz. Masallar tüm edebi türler içerisinde geleneğe en bağlı kalınan türdür. Masallarda çağın koşulları olmaz. Örneğin 100 yıl önce insanlar gecekondu da otururken de masaldakiler şato da yaşıyordu, şimdi de.

Masalların bir diğer ilginç kısmı ise ödülü. Masalda kahramanlara çektiği çileler karşısında ödül verilir ve bu ödül hiç değişmez sonunda mutlu bir evlilik. Evlilikten sonrasını hiç bilmeyiz. Pamuk prenses evlenince annesi onun peşini bıraktı mı? Kül kedisi evlenince kardeşlerine ne oldu? Tüm masallar için aynı şey geçerli olmasa da bir çok masalın orjinali oldukça korkutucudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: