Kapat

Mahkumların Kaçamadığı Hapishane Alcatraz

Anasayfa
Bilim&Kültür Mahkumların Kaçamadığı Hapishane Alcatraz

Pek çok insan Alcatraz ismini televizyonda en az bir defa duymuştur. Alcatraz Adası dünya üzerindeki en ünlü adalardan bir tanesi. Bunun sebebi de adanın üzerinde bulunan Alcatraz Hapishanesi’nden mahkumların kaçma girişimlerinin genellikle başarısız olmasıdır.

Alcatraz Hapishanesi hem bir adanın üzerinde olması hem de alınan güvenlik tedbirleri yüzünden mahkumların kaçmasının neredeyse imkânsız olduğu bir hapishaneydi. Bu özelliği sebebiyle hapishane pek çok Hollywood filmine de konu oldu. Bu filmlerin genel konuları bu hapishaneden kaçma teşebbüsünde bulunan mahkumlar ya da onu kurtarmak için teşebbüste bulunan insanlar üzerine kuruluydu. Alcatraz Hapishanesi ile ilgili olarak 19 adet film çekildi.

Alcatraz Hapishanesi 1861 ve 1963 yılları arasında hizmet verdi. 1963 yılına kadar hapishanenin güvenliği ile ilgili hiçbir sorun yoktu ancak o tarihten itibaren hem nüfusun artması hem de adanın bulunduğu San Francisco Körfezi üzerindeki deniz trafiğinin hareketlenmesi hapishanenin güvenliğini zorlaştırmaya başladı. Artık adadaki mahkumların başka hapishanelere taşınmasının zamanı gelmişti.

1982 yılına gelindiğinde Alcatraz Adası bir müze haline getirildi. Müzede burada yatmış olan en azılı suçlulara dair eşyalar ve hapishaneye ait mimarı doku birebir korunarak sergilenmeye başlandı. Ancak bazıları için adanın üzerindeki bu eski yapılar tamamen gereksizdi. Burası yıkılarak yerine bir eğlence merkezi yapılması halkın oylarına sunuldu. 2008 yılında yapılan referandumda San Francisco halkının yüzde 72’si Alcatraz Hapishanesi’nin yıkılmasına karşı çıktı.

Alcatraz Hapishanesi Goldengate Köprüsü manzarası ile hem San Francisco körfezinden geçen yolcu gemilerini hem de San Francisco hava alanına inen uçakları selamlamaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: