Kapat

Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa
Bilim&Kültür Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lensi, göz bozukluğu olan ya da göz rengini değiştirmek isteyen insanların kullandığı optik mercek olarak tanımlayabiliriz. Birçok insanın gözlük yerine tercih ettiği kontakt lenslerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da var.

Göz Kuruluğu ve Çapaklanma

Gözyaşı bezlerinizin hassas bir dengesi vardır. Bu denge gözün üzerinde duran yabancı bir cismin etkisiyle bozulur. Gözyaşı üretimi azalır. Bu da kaşıntı kızarıklık gibi sonuçlar doğurur. Gece kontakt lensleriyle uyuyakalanların yaşadığı rahatsızlık da yine aynı sebeptendir. Kuruyan gözyaşı gözde çapaklanmaya neden olur ve sizi rahatsız eder.

Görme Bulanıklığı

Özellikler uzun süreli ve hijyenik olmayan koşullarda kullanılmış kontakt lenslerin yarattığı bir sorundur. Kontakt lensin çizilmesi halinde görüş netliğiniz bozulacaktır.

Göz Enfeksiyonları

Kontakt lensinizi hijyenik koşullarda saklamanız enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır. Ancak bir kez enfeksiyon geçirdiyseniz aynı lensi tekrar takmamalısınız.

Acanthamoeba Paraziti

Musluk suyu ve toprakta bulunabilen bu parazit türü, gözde ciddi hasarlar yaratabilir. Bu yüzden kontakt lenslerinizi özel lens solüsyonunuzdan başka bir sıvıyla yıkamamanız gerekir. Kornea ülseri ve hatta körlüğe kadar giden sonuçları olan bu riski almamak için lens değişimi öncesi ve sonrasında da ellerinizi iyice yıkamalısınız.

Renkli Lenslerin Doğallıktan Uzak Olması

Birçok insan nedense göz renginden memnun değil. Ve bunu değiştirmek için deneysel lazer ameliyatlara girenler bile var. Ancak sonuçlar pek de beklenen gibi olmuyor. Kötü bir görsel efekt gibi görünmektense sizce de doğal olmak daha iyi değil mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: