Kapat

Kuzey Kore’de Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!

Anasayfa
Bilim&Kültür Kuzey Kore’de Bunları Yapmak Kesinlikle Yasak!
kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de günlük hayatta yapılması yasak olan gerçekten çok enteresan faaliyetler var. Bu yasakları çiğneyenler çok ağır cezalarla karşılaşabilir. Ağır cezalardan kastımız ölümle bile sonuçlanabilir. İşte Kuzey Kore’de ki birbirinden tuhaf yasaklar.

 

10 Uluslararası telefon görüşmeleri

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de dış ülkeler ile telefon görüşmesi yapmanın cezası ölümdür. Hatta Güney Kore’deki akrabalarıyla telefon görüşmesi yapan birkaç kişi bu cezadan dolayı idam edilmiştir.

 

9 Görüş sahibi olmak

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de halk görüşlerini kolay kolay dile getiremiyor. Eğer herhangi bir vatandaş hükümete ters bir görüşte bulunursa çok ağır cezalarla karşı karşıya gelebiliyor. İzin verilen tek görüş vardır o da hükümetin onayladığı fikirlerdir.

 

8 Bir iPhone sahibi olmak

kuzey kore yasakları

Bir iPhone veya bir android cihaz hatta bunun da ötesinde bir Windows işletimli bilgisayar sahibi olmak Kuzey Kore’de kesinlikle yasaktır. Yani kısacası menşei batı olan tüm elektronik cihazlar Kuzey Kore’de yasaklanmıştır.

 

7 Lider’i eleştirmek

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de hükümet başkanını eleştirmek, hakkında kötü yorumlar yapmak ya da kötü bir adam olduğunu söylemek bile ağır cezalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı herkes mecburen başkanın arkasında durmak zorundadır. Aksi taktirde idam edilebilir.

 

6 Fotoğraf Çekme

kuzey kore yasakları

Bu yasak öncelikli olarak turistlere uygulanır. Kuzey Koreye gelen turistler diğer ülkelerde olduğu gibi her yerin, her şeyin fotoğrafını kolayca çekemez. Fotoğrafının çekilmesinin yasak olduğu bir çok şeyler ve yerler bulunmaktadır.

 

5 Araç Kullanma

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de ülke çapında vatandaşların özgürce dolaşmalarına izin verilmemektedir. Yani daha net söylemek gerekirse öyle her canı sıkılan arabasına atlayıp iki tur atamaz. Gerekli sebeplerinizin olması lazımdır. Bundan dolayı Kuzey Kore’de her 1000 kişi başına 1’den az araba düşmektedir.

 

4 İğneleme yapma

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de öyle herkese kolay kolay şaka yapılmaz. Vatandaşlar konuşmalarında çok ciddilerdir ve her ne söylerseniz bunu hemen ciddiye alırlar. Bundan dolayı Kuzey Kore’li biriyle konuşursanız dikkatli olmanızı öneririz.

 

3 Mavi kot pantolon giymek

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’nin yeminli düşmanı olan Birleşik Devletler ile ilişkili olduğu için bu ülkede kot pantolon giymenize izin verilmemektedir.

 

2Ülkenden ayrılmak

kuzey kore yasakları
Eğer ülkeyi terk ederseniz ve bundan dolayı yakalanırsanız, idam için geri Kuzey Kore’ye getirilirsiniz. Ayrıca bu idam yalnız olmayabilir, ailenizin bu konudaki tutumuna göre ailenizde idam edilebililir.

 

1 Hata Yapmak

kuzey kore yasakları

Kuzey Kore’de geçtiğimiz günlerde bir yazar, yazdığı makalesindeki ufak bir yazım hatasından dolayı idam edilmiştir. Neyse ki Kimneder.com yönetimi bu konuda biraz daha iyimser ve affedici 🙂

Daha öncede saçma yasaklar hakkında paylaştığımız bir yazımız olmuştu. Eğer okumadıysanız birbirinden ilginç yasakları buradan okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: