Kapat

Kuru İncirin Sağlığa Faydaları

Anasayfa
Bilim&Kültür Kuru İncirin Sağlığa Faydaları

Kuru incir pek çok derde deva olan ve tüketilmesi herkes için yararlı olan bir üründür. Özellikle çocukları için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Yemeklerden sonra yenilecek bir ya da iki adet kuru incir uzun vadede bağışıklık sistemini ze güçlendirecektir. Elbette yararları bu kadarla sınırlı değil.

Kemiklerinizi Güçlendirir

Kuru incirin en önemli özellikleri arasında kemiklere yani aslında iskelet sağlığına olan faydalarıdır. Hatrı sayılır miktarda kalsiyum ve K vitamini barındırdığı için kemik dokularını güçlendirir ve kemiklerin kırılganlıklarını da azaltır. Bu şekilde hem kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır hem de yaşlılık kaynaklı kemik hastalıklarına karşı bir koruma sağlar.

Kalp Sağlığını Korur

Kuru incir kalp sağlığını doğrudan olmasa bile dolaylı olarak korur. Yüksek seviyede potasyum içermesi sebebiyle tansiyonunuzun ideal seviyelerde kalmasını sağlar. Böylece kalbi etkilemesi muhtemel yüksek tansiyonun bir sorun olmaktan çıkması ile birlikte, kalp sağlığınız korunmuş olur.

Vücuda Detox Etkisi Yapar

Kuru incir de yaş incir de doğal birer antibiyotiktir. Antioksidan açısından çok zengin olan incir, bağırsaklarınızın ve kanınızın temizlenmesini sağlar ve ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek göz ve solunum yolu hastalıklarına karşı sizi korur.

Sindirimi Kolaylaştırır

Lif bakımından çok zengin olması sebebiyle, sindirim sistemine çokça faydası vardır. Doyurucu ve tok tutucu olması sebebiyle, yeme isteğinde azalmayı sağlar. Liflerin mide sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Ülser hastalığına iyi geldiği de bilinmektedir.

Kabızlığa İyi Gelir

Kuru incir, genel anlamda sindirim sistemine dair her türlü sorunda başvurabileceğiniz bir kaynaktır. Özellikle kabızlık sorunu ile uğraşan insanlar için önemli bir şifa kaynağıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: