Kapat

Koalaların Ağaç Sevdasının Nedeni

Anasayfa
Bilim&Kültür Koalaların Ağaç Sevdasının Nedeni

Koalalar bilindiği halleriyle çok sevimli fakat bir o kadar da uyuşuk, miskin ve tembel hayvanlardır. Hatta o kadar tembeller ki doğru düzgün yürüyemezler ve günde 18 saat uyudukları zamanlar oldukça sıktır.

Bu tembel ve sevimli hayvanların genellikle ağaçta uyumalarının sebepleri ise bilim literatüründe oldukça mantıklı dayanaklarla açıklanmış.Bu sebeplerin başında ağaca tırmanamayan düşmanlarından korunmak için ağaçlara sarılarak uyuyor oldukları belirtilmekte. Bir diğeri sebep ise koalaların tembellikleri yüzünden ağaçtan düşmekten korktukları gerekçesiyle ağaçlara sarılmak istemeleridir. Bu iki düşünce de oldukça mantıklı fakat yeni bulgularla ortaya konulan kanıtlanmış somut bir gerçek var. Yani bu düşüncelerin ikisini çürütecek bir tez ortaya kondu.

 

Koalalar Aşırı Sıcak Kanlı Hayvanlardır!

Okaliptus ağaçlarının yapraklarının iyi su tuttuğunu bilirsiniz. Bu özelliklerini koalalar da biliyor olacaklar ki Avustralya’nın her sene birkaç kez meydana gelen ısı dalgalarında koalalar su bulamadığı zamanlarda okaliptus ağaçlarının yaprakları ile beslenirler. Çoğu zaman da su ihtiyaçlarını bu yapraklar sayesinde karşılarlar. Neredeyse koalalar ile okaliptus ağaçları arasında bir bağ olduğuna inanmaya başlayan bilim insanları bulunmakta. Fakat bu bağlarına rağmen diğer birçok farklı tür ağaçta da daha çok vakit geçiren koalaların bunu sık sık yapmalarının arkasındaki sebep ne? İlk önce Avustralya’nın Melbourne Üniversitesi’ndeki zoologlar koalaların bu sıcak bölgede güneşten kaçmak ve gölgeye sığınmak için özellikle akasya ağacı gibi geniş gövdeli ve gür yapraklı ağaçları tercih ettiklerini düşünmüşlerdi. Koalaların aslında akasya ağaçlarında sadece 35 derecenin üzerindeki hava şartlarında vakit öldürmekte olduklarını kabul ettiler.

Termal Fotoğraflar Her Şeyi Kanıtladı!

Bir koala ailesi yine bu araştırma çehresinde incelenirken bir gün çalışmakta olan bilim insanlarından birinin fotoğrafçı bir arkadaşı davet edildi ve gelirken yanında termal bir kamera da getirmesi istendi. Fotoğrafçı arkadaş kabul edip o gün istenen konuma bir adet termal kamera ile ulaştı ve gün boyu takip edilen koala ailesinin farklı mekanlarda birçok fotoğrafı çekildi. Bu fotoğraflar gösteriyordu ki koalalar gerçekten çok sıcak kanlı hayvanlar. Ve serinliği en çok okaliptus yapraklarının su tutuculuğu sayesinde su kaybını önleyerek ve akasya ağacının serin gövdesinde gölgelenmeleri sayesinde bulmaktalar. Yani diyebiliriz ki akasya ağaçları koalaların buz dolabı, okaliptüs ağaçlarının yaprakları ise sıcak yaz günlerinde içlerini ferahlatan dondurmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: