Kapat

Kendi Buluşları Yüzünden Ölen Mucitler

Anasayfa
Bilim&Kültür Kendi Buluşları Yüzünden Ölen Mucitler

Bilimin gelişmesi hiçbir zaman güllük gülistanlık bir süreç olmamıştır. Kimi zaman maddi zorluklar kimi zamansa toplumun henüz hazır olmadığı anlayışlara karşı yarattığı baskılar bilimi zora sokmuştur. Ancak bazı durumlar vardır ki bilim adamları kendi icatlarından zarar görmüşlerdir.

 

Karel Soucek

Darbe emici varili icat eden bilim adamı bu icadının işe yaradığını kanıtlamak için varilin içine girerek Niagara Şelalesinden atlamıştır. Beklenmedik şekilde hayatta kalan Soucek, maalesef bir başka atlayışında hayatını kaybetmiştir.

Jean-François Pilâtre de Rozier

Sıcak hava balonunun mucidi Rozier, icadıyla birlikte İngiliz Kanalı’ nı geçmeye çalışmıştır. Başarılı olamayan Rozier balonun düşmesiyle hayatını kaybetmiştir. Böylece hava taşıtı kazasıyla ölen ilk insan olmuştur.

Alexander Bogdanov

Bogdanov’ un icadı kendisinin sonu olsa da milyonlarca insanı kurtarmıştır. Kan naklini icat eden bilim adamı malaesef kendine uygun olmayan bir kanı naklettiği için hayatını kaybetmiştir.

Horace Hunley

Hunley icat ettiği denizaltı aracını test ettiği sıradan bir denemede denize açılır ve bir daha geri dönmez.

Marie Curie

Radyum ve polonyumun keşfi sırasında hiçbir önlem almadan çalışan Marie Curie, aşırı derecede radyasyona maruz kalmıştır. Bu sebeple aplastik anemiye yakalanan bilim insanı hayatını kaybetmiştir. Kendisi o kadar fazla radyasyona maruz kalmıştır ki ondan kalan çalışma defterleri bile hala yüksek oranda radyasyon içermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: